Bobo'dan Beşiktaş'a mesaj

Bobo'dan Beşiktaş'a mesaj
25.04.2012 14:55 Güncelleme: 25.04.2012 14:55

Beşiktaş'ın eski futbolcusu Bobo, Brezilya'daki yaşantısından Türkiye'deki günlerinde dair birçok konuya samimi açıklamalarda bulundu.

Hayatım Futbol yazarlarından Aslı Pelit, TRT Spor'da yayınlanan 10'ların Kıtası programı için geçen hafta Belo Horizonte derbisi Atletico Mineiro-Cruzeiro maçı sonrasında Brezilyalı futbolcu ile röportaj yaptı.

Karşınızda Beşiktaş'ın eski yıldızı Bobo...

Bobo: (Türkçe) Merhaba, nasılsın?

Aslı Pelit: Hahah! İyiyim sen?

Ben de çok iyiyim, çok çok.

-Bu kadar Türkçe konuştuğuna göre Türkiye'yi sevdin diyebilir miyiz?

Evet çok sevdim. Beş buçuk yıl orada çok mutluydum. Beşiktaş gibi büyük bir takımdan, taraftarlarından ve her şeyden pek çok güzel hatıram var...

"Adım başka bir futbolcudan"

Peki önce biraz senin mesleki kariyerinden söz edelim istyorum. Sadece merakımdan soruyorum. Neden sana "Bobo "diyorlar?

Bobo , Bahia klübünde oynayan çok büyük bir Brezilyalı futbolcuydu ve ben ona hayrandım. Bu nedenle oyun stilim benzediği için beni onun adıyla çağırmaya başladılar.

-Ve sen bunu gerçekten hak ediyorsun. Sen de çok büyük bir oyuncusun. Şimdi Cruzero' da daha önce Beşiktaş'ta bunu kanıtladın.

Evet kariyerimin oldukça kısa bir dönemi Brezilya'da geçti...

-Corinthians'taydın.

Evet ilk olarak Corinthians'da başladım. Sonra beş yıldan fazla Beşiktaş'ta oynadım ve şimdi de Cruzeiro 'dayım.

"Kupa finalini unutamıyorum"

-Bize biraz Türkiye'deki anılarından söz eder misin? Önemli maçlardan mesela , klasik Galatasaray-Fenerbahçe maçlarından. En önemlilerinden...

Evet pek çok anım var. Özellikle de Fenerbahçe ile Trabzonspor ile olan maçlarımız ...Türkiye kupası final maçları kesinlikle anılarımdan silinmeyen büyük maçlardı...Mesela Fenerbahçe ile oynadığımız kupa final maçı... 4-2 yendiğimiz maçı hiç unutamam bunun gibi pek çok hatıram var.

-İlk kez Brezilya'dan Türkiye'ye geldiğinde ne düşünmüştün? Ya da beklentin neydi ve neyle karşılaştın? Senin için en büyük şok durumu neydi?

Zor tabii daha 20 yaşındaydım. Benim için bambaşka, farklı bir ülkedeydim. Ama çok kısa sürede uyum sağladım çünkü orada beni bağrına basan bir halkla ve bana sahip çıkan bir kulüp ile karşılaştım. Bu da hayatımı çok kolaylaştırdı ve kısa sürede adapte oldum.

-Peki başka Brezilyalı arkadaşın var mıydı? Sen oynarken orada oynayan başka Brezilyalı futbolcular var mıydı? Kimlerdi?

Pek çok arkadaşım vardı. Mesela Kleberson vardı ,Ricardinho geldi Marcio Nobre geldi. Daha başka takımlarda da arkadaşlarım vardı Türkiye'de oynayan. Çok Brezilyalı futbolcu vardı o dönemde.

"Türk futbolu daha hızlı ve sert"

-Türkiye'de oynanan futbolu gördün Türk futbolu ile burada ligde oynanan futbol birbirine benziyor mu? Ne düşünüyorsun?

Yoo farklı, oldukça farklı. Brezilya'da futbol daha teknik oynanır, daha ahenkli ve yavaş oynanır. Ama Türkiye'de öyle değil. Orada daha hızlı, çok daha sert, daha zorlu oynanıyor. Hatta sahanın çimine kadar farklı. Türkiye'de sahanın çimi daha kısadır burada daha uzun mesela ve bu futbolcunun işini zorlaştırıyor bu duruma adapte olmak zorundayım. Yavaş yavaş alışmaya başladım tabii.

Buraya dönmekten mutlu musun?

Ülkede olmak güzel ...

"İstanbul'u tercih ederim"

-Şimdi Bela Horizonte'desin, oynamak için güzel bir yer burası, değil mi?

Evet... Güzel bir şehir, yaşanacak bir yer ama ben İstanbul'u çok seviyordum. Düşünüyorum da Brezilya'da İstanbul'u andıran ya da oraya benzeyen tek şehir Sao Paulo. Orada bir süre yaşadım ama İstanbul'u tercih ederdim.

-Tabii aksiyon çok, trafik inanılmaz yoğun.

Evet ama sorun değil İstanbul'da köprü var.. Muhteşem bir şehir.

-Nerede yaşıyordun? Avrupa yakasında mı? Asya da mı?

Asya yakasında. Beykoz'da yaşıyordum.

-Ooo çok güzel bir yer tabii... Peki Türk yemeklerini seviyor muydun? En çok hangisini mesela?

Hepsini... Her şeye yüzde 100 uyum sağlamıştım.

"Türkiye'de çok mutluyduk"
-Türkiye'den seni seven taraftarlar bana soruyorlar. Geri dönecek misin? Yani yeniden Türkiye'de oynayacak mısın? Ya da dönmek ister misin? Bazıları sürekli bunu konuşuyor. Peki dönme olasılığın var mı?

Evet ben de duyuyorum, çıkan haberleri okuyorum. Türk futboluyla, Beşiktaş'la ilgili haberleri takip ediyorum. Şimdi burasıyla kontratım var kontratım bittiğinde, gelecekte ne olur bilemiyorum bakacağız ve göreceğiz.

-Peki ailen bundan mutlu olur mu?

Evet, ailem Türkiye'de çok mutluydu, iyi vakit geçiriyorlardı. Her şeye uyum sağlamışlardı yani hiçbir sorunları olmadı, bize benzeyen güzel bir ülke.

-Öyleyse dönmek istersen hiçbir sorun yaşanmayacak ve kolay olacak.

Yoo hiç sorun yok... Uyumsuzluk yaşamayız.

Beşiktaş'a Türkçe selam!

-Eminim bu gerçekleşir ve eminim ki senin için de Türkiye için de çok iyi olur. Çünkü Türk halkı seni çok özlüyor. Peki ne dersin Türkiye'yi selamlayalım mı birlikte? Beşiktaş'a Türkçe bir şeyler söyleyelim mi?

Her şey için teşekkürler Beşiktaş taraftarları.

-Çok çok iyi! İnanılmaz güzel Türkçe konuşuyorsun. Ben kendi dilimi bir yabancı konuştuğunda çok mutlu oluyorum çünkü biliyorum ki gerçekten oldukça zor bir lisan.

Evet çok zor. Burada oğlum bir Amerikan okuluna gidiyor Bela Horizonte'de. Orada bir de Türk var ve oğlumun bir dönem Türkiye'de yaşadığını öğrenince onunla Türkçe konuşmaya başlamış, aralarında sohbet ediyorlar. Çok eğlenceli bir durum, düşünsenize burada Türkçe konuşan birini bulmak ne kadar zor aslında.

-Belo Horizonte Klasiği sizin için muhteşemdi değil mi? Büyük başarıydı...

Evet çok iyiydi. İlk yarıda kaybediyorduk ama ikinci yarıda çok çaba harcadık ve oyunu toparladık bu çabaya da değdi. Herkes insanüstü bir çaba gösterdi sonuçta her şey spontane gelişti 2-0 dan 2-2 ye geldi maç.

-Çünkü 6-1'lik bir sonuç var geçmişte.

Evet geçen yıl.

-Brezilya finalinde değil mi?

Brezilya liginin son maçında... Attığımız goller büyük yankı uyandırdı hatta tarihe geçti neredeyse. Hâlâ daha da konuşuluyor.

"Stadımız şu an kapalı"

-Ne yazık ki Minerao Stadı'nda oynayamıyorsunuz çünkü kapalı.

Evet kapalı şu anda çünkü Dünya Kupası için hazırlanıyor, yenileniyor, bazı değişiklikler yapılıyor. Göreceğiz bakalım nasıl olacak Ama Minerao Stadı'nda oynamak isterdim çünkü çok büyük ve oyuncuyu zorlayan bir stadyum.

-Şimdi oynadığınız stat her iki klübün taraftarına yetemiyor. Bir takımın taraftarı var ama diğerinin taraftarı giremiyor mesela...

Evet şu anda oynanan stadyum küçük. Her iki takımın da taraftarı girmeye kalksa büyük karmaşa yaşanır. Minerao' da olsa durum çok farklı. Stadyum büyük ve her iki klüp taraftarına da yetiyor. Geçen yılki gibi...

-Yarı yarıya...

Evet... Eğer önemli bir karşılaşma ise tabii ki her iki tarafın oyuncukları da taraftarını yanında görmek istiyor doğal olarak.

-Elbette. Öyleyse bir dahaki sefere Minerao açılınca eğer orada değilsen ve oynamıyorsan inşallah seni yeniden Türkiye 'de göreceğiz. Kısa bir süre sonra...

Göreceğiz!

-Hoşça kal Türkiye! Sana da bu röportaj için çok teşekkür ederim.

Ben çok teşekkürler...

Kaynak / Hayatım Futbol
BİZE ULAŞIN ; ;