Bu nasıl Türk düşmanlığı!

Bu nasıl Türk düşmanlığı!
18.04.2012 12:28 Güncelleme: 18.04.2012 15:49

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesine kesin gözüyle bakılan Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin Nantes ve Bordeaux kentlerindeki başkonsolosluklarının açılışını geciktirmeyi sürdürüyor.

Sarkozy'nin, daha önce resmi olarak onay vermesine rağmen, Nantes ve Bordeaux için tayin edilen Türk başkonsolosluklarının diplomatik vizesinin geciktirilmesinde rolü olduğu düşünülüyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, iki kent için tayin edilen başkonsoloslar altı aydır Fransa'dan resmi onay bekliyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde bu ülkedeki başkonsolosluklar listesinde yer almasına rağmen iki kentte Türk başkonsolosluğunun açılmasının gecikmesinde Sarkozy'nin payı olduğu belirtiliyor.

Fransa'nın, Anayasa Konseyi tarafından iptal edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasaya ilişkin Ankara'nın sert diplomatik tepkisi ve yaptırımları üzerine, Türkiye'nin Bordeaux kentindeki başkonsolosluğunu açmasını geciktirerek ''misilleme yaptığı'' tahmin ediliyor.

Türkiye'nin Bordeaux ve Nantes kentlerinde konsolosluk açılması talebine, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen yıl Türkiye'ye bir günlük yaptığı ziyaret sırasında onay vermişti.

Fransa parlamentosunda kabul edilen ancak Anayasa Konseyi'nden iptal edilen yasa yüzünden diplomatik ilişkilerde işbirliği son dönemde asgari düzeye inmişti.

Fransa parlamentosunda kabul edilen yasanın ardından, iki ülkedeki büyükelçilerin, bulundukları ülkedeki dışişleri bakanlıklarıyla yaptığı yazılı nota teatisi durma noktasına gelmişti

Anayasa Konseyi, iki ülke arasında ciddi diplomatik krize neden olan yasayı, ifade ve iletişim özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.
BİZE ULAŞIN