Mübarek kıyak bitti

Mübarek kıyak bitti
24.04.2012 Salı

Mısır, eski diktatör Hüsnü Mübarek tarafından İsrail'e yüzde 60 ucuza verilen doğalgazın vanasını kapattı. İsrail'de şok etkisi yaratan bu karar, ABD ve İngiltere'yi de kızdırdı...

Dünya, Mısır'ın aldığı kararı konuşuyor... 'Arap Baharı'nda devrilen Mısır diktatörü Hüsnü Mübarek, 2005 yılında İsrail'le doğalgaz anlaşması yapmıştı. Birçok ülkeye bin metreküp doğalgazı 450 dolardan satan Mısır, İsrail'e 150 dolardan veriyordu.

SAVAŞ ÇIKABİLİR
İşte bu anlaşma, dün itibariyle iptal edildi. Mısır Doğalgaz Holding Şirketi Başkanı Muhammed Şuayib, "2005 yılında yapılan anlaşma içimize sinmemişti. Doğalgazı, maliyetinin altında İsrail'e satıyorduk. İsrail bu kadar ucuza almasına rağmen doğalgaz parasını ödememek için her yolu deniyordu. Bu anlaşmayı feshettik" dedi. Bu karar, başta İsrail olmak üzere ABD ve İngiltere'de tepkiyle karşılandı. İsrail, Mısır'ın aldığı kararın iki ülke arasında 1979'da imzalanan barış anlaşmasını gölgelediğini iddia etti. Başbakan Netanyahu, "Bu kararı kabul edemeyiz. Bu iki ülke arasındaki barışa da zarar verebilir" diye konuştu.

KARAR DEĞİŞMELİ
Aynı şekilde ABD Kongresi'nden bazı Yahudi milletvekilleri de kararın değiştirilmemesi halinde bölgede kaos yaşanabileceğini söyledi.

İSRAİL'İN CAN DAMARI
İsrail, enerji ihtiyacının yüzde 40'ını Mısır'dan aldığı doğalgazla karşılıyor. Birçok elektrik santrali, Mısır'dan gelen doğalgaz hatlarına bağlı. Doğalgaz deposu bulunmayan İsrail, dün itibariyle elektrik üretimini durdurmak zorunda kaldı. Ülkenin birkaç bölgesinde elektrik kesintilerinin olacağı açıklandı. Mısırlı yetkililer, 150 dolarlık anlaşmanın 600 dolar olması halinde ve ücretin nakit olarak verilmesi karşılığında yeni bir anlaşma yapacaklarını söyledi.BİZE ULAŞIN