Suriye'de bayram ateşkesi

Suriye'de bayram ateşkesi
25.10.2012 19:13 Güncelleme: 25.10.2012 21:13

Suriye ordusu, yarından itibaren pazartesi gününe kadar askeri operasyonların durdurulacağını duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, Suriye ordu yönetimi, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar El-İbrahimi'nin Kurban Bayramı'nda ateş yapılması yönündeki önerisini kabul ettiğini açıkladı.

SANA, ordunun açıklamasında saldırıları geri püskürtme haklarını ise saklı tuttuğunu ifade ettiğini yazdı.

Hür Suriye Ordusu Komutanı'da yaptığı açıklamada "Ateşkese uyacağız ancak tutuklular serbest kalsın." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de ateşkes ilan edilmesiyle ilgili olarak, ''Bayram vesilesi ile Suriye'de ilan edilen ateşkesle bir yıldan uzun süredir ağır silahlar ve uçaklarla bombalanan Suriye halkının huzur bulmasını diliyor, bu ateşkesin Suriye halkının arzusu doğrultusunda yeni bir döneme geçişin kapısını açmasını bekliyorum'' dedi.

Davutoğlu, sosyal paylaşım ağı Twitter'daki hesabında Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yazdı. ''Tüm vatandaşlarımın mübarek Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Fedakarlık, paylaşma, komşularımızın ve yakınlarımızın haliyle dertlenme, o dertlere derman olma bayramı Kurban Bayramı'nın tüm İslam alemine hayırlar getirmesini niyaz ediyorum'' diyen Davutoğlu, şunları kaydetti: ''Aziz milletimiz her zaman mazlumun yardımına koşmuş, düşmüşü kaldırmış, hastaların yarasını sarmıştır. Bu bayramda sadece yurdumuzdaki sevinç ve huzur ile değil, dünyanın dört bir yanına Kurban coşkusunu taşıyan gönüllülerimizle de ayrıca iftihar ediyor, hepsine selamlarımı gönderiyorum. Başta Suriye olmak üzere tüm dünyadaki kardeşlerimizin özledikleri bayramlara en kısa zamanda kavuşmalarını temenni ediyorum. Bayram vesilesi ile Suriye'de ilan edilen ateşkesle bir yıldan uzun süredir ağır silahlar ve uçaklarla bombalanan Suriye halkının huzur bulmasını diliyor, bu ateşkesin Suriye halkının arzusu doğrultusunda yeni bir döneme geçişin kapısını açmasını bekliyorum.''

BİZE ULAŞIN ; ;