ABD'de kasırga alarmı!

ABD'de kasırga alarmı!
29.10.2012 19:48 Güncelleme: 29.10.2012 20:08

ABD'nin doğu eyaletlerinde etkili olması beklenen Sandy kasırgasına saatler kala halk telefonlarla uyarılıyor.

Günlerdir kasırgaya hazırlanan vatandaşlar bugün son hazırlıklarını yapıp evlerine kapandı. Gün boyunca alınacak tedbirler konusunda uyarılarda bulunan yetkililer kimsenin evden çıkmaması gerektiğini hatırlattı.

Belediyeler vatandaşları telefonla arayarak bodrum katlarında yaşayanları yalnız kalmamaları konusunda uyarıyor. Su baskınına uğrayabilecek ev sahipleri önce akrabalarına, akrabası olmayanlar ise belediyelere ait barınma tesislerine yönlediriliyor. Doğu kıyısında bulunan birçok eyalette okullar yarın kapalı olacak. ABD Başkanı Barack Obama, eyaletlerde muhtemel tehlikelere karşı bütün tedbirlerin alınması talimatını verdi. Elektrik kesintilerinin yer yer iki hafta sürebileceği belirtildi.


HALK YÜKSEK YERLERE KAÇIYOR

ABD tarihindeki en şiddetli kasırgalardan biri olarak tanımlanan Sandy kasırgası nedeniyle yüzbinlerce kişinin yüksek bölgelere kaçışı sürüyor. Kasırganın merkezinin bu gece New Jersey, New York ve Long Island'a ulaşması bekleniyor.

ABD Kasırga Merkezi (NHC) yetkilileri, doğu kıyısında 50 milyon insanı etkilemesi beklenen 1600 kilometre genişliğindeki Sandy kasırgasının Pazartesi sabahı itibarıyla güç kazandığını, yaklaşık 3,5 metre yüksekliğinde dalgalara yol açtığını belirtti.

ABD tarihindeki en şiddetli kasırgalardan biri olarak tanımlanan Sandy kasırgasının bölgede etkili olan diğer hava sistemiyle birleşerek "süper fırtına"ya dönüşebileceği uyarısında bulunan yetkililer, bu durumda kasırganın saatte 1280 kilometre hızla Büyük Göller Bölgesi'ne doğru ilerleyeceğini ve Batı Virginia'daki dağlık bölgelere yaklaşık 1 metre kalınlığında kar düşebileceğini ifade etti.

Kasırganın merkezinin, bu gece New Jersey, New York ve Long Island'a ulaşması bekleniyor. Şiddetli yağışların başladığı bölgede yaşayan yaklaşık 20 milyon kişiye kıyı bölgelerinden uzak durmaları uyarısı yapıldı.

Yetkililer, kasırganın yol açtığı dalgaların Manhattan'ın aşağı kesimlerinde sele yol açabileceği, metro tünellerini su basabileceği ve enerji ile iletişim hatlarına zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Başkan Barack Obama, Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, New York, New Jersey ve Pennsylvania dahil olmak üzere 9 eyalette acil durum ilan etti.

Washington'da kalmak için bugün Florida'da katılması planlanan seçim kampanyasını iptal eden Obama, hükümetin her tür önlemi aldığını söyledi.

Havaalanları ve tüm resmi ve özel kurumların kapatıldığı, ulaşımın felç olduğu doğu kıyısında yüzbinlerce kişiye idari izin verildi.

Yetkililer, deniz kıyısındaki yerleşim birimlerinde yaşayanları kurtarma ekipleri ve acil durum çalışanlarının hayatlarını tehlikeye atmamak için bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Manhattan'ın aşağı kesimlerinde yaşayan 375 bin kişinin tahliye edilmesi talimatını verdi.

New Jersey Valisi Chris Christie ise, düzenlediği basın toplantısında, "Bu sıradan bir fırtına değil. O yüzden aptallık yapmayın, derhal evlerinizi terk edip daha yüksek ve güvenli bölgelere gidin" dedi.

New York Borsası ve Nasdaq dahil borsalar, 27 yıl aradan sonra ilk kez hava durumu nedeniyle kapatıldı.

Saatteki hızı 136 ila 281 kilometre arasında değişen ulaşan rüzgarlara yol açan Sandy kasırgası, Karayipler'de 65 kişinin ölümüne neden olmuştu.

NEW YORK'TA METRO VE OTOBÜS SEFERLERİ İPTAL

New York'ta metro ve otobüs seferleri iptal edildi. Kasırga etkisini kaybedene kadar ulaşım normale dönmeyecek. Şehirler arası köprü ve tünneller gece yarısı belli bir saatten sonra kapatılacak. Atlantik Okyanusu üzerinden büyük dalgalarla karaya vurması beklenen Sandy'nin beraberinde yağış, fırtına ve hatta kar yağışı getireceği tahmin ediliyor.

ASIL KORKULMASI GEREKEN ŞİDDETLİ YAĞIŞ VE DEV DALGALAR

Meteoroloji uzmanları aşırı yağış konusunda Amerikalıları uyardı. Fırtınada asıl tedirgin olunması gerekenin su baskınları olduğunu vurgulayan uzmanlar, özellikle fırtınayla başlayacak şiddetli yağış sonrası oluşabilecek sel baskınlarının büyük maddi zarara yol açabileceğini ifade ediyor.

Ulusal Kasırga Merkezi Direktörü Rick Knabb, fırtına sonrası oluşabilecek dev dalgalara dikkat çekti. New York ve New Jersey'de dalga boylarının 3 buçuk metreye varabileceğini ifade eden Knabb, "Binlerce insan bu dev dalgalardan zarar görebilir" dedi.

AMERİKALILAR MARKETLERE AKIN ETTİ, REYONLAR BOŞALDI

Sandy kasırganın şiddetli bir şekilde etkili olmasının beklendiği ABD'de insanlar alışveriş merkezlerine akın ediyor.

Yetkililerin yiyecek stoku yapılması uyarısı, neredeyse tüm marketlerde özellikle ekmek reyonlarının boşalmasına yol açtı. ABD'nin doğu kıyılarında etkili olması beklenen kasırga öncesi vatandaşlar son hazırlıklarını yapıyor. Yaklaşık bir hafta sürebileceği ifade edilen fırtına için yetkililer en kötü senaryoya hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor.

OBAMA'DAN SANDY KASIRGASI UYARISI: ''BU, CİDDİ VE BÜYÜK BİR KASIRGA. CİDDİYE ALIN''

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalıları Sandy kasırgasına karşı uyararak, ''Bu, ciddi ve büyük bir kasırga. Ciddiye alın'' dedi.

Sandy kasırgasının, bugün New York ve New Jersey bölgesinden başlayarak ABD'nin doğu bölgesine giriş yapması bekleniyor. Kasırganın etkisinin Phiadelphia, başkent Washington DC, Baltimore ve Boston'a kadar uzanacağı öngörülüyor. Kasırganın, kuzey ve batıdan gelen soğuk hava dalgalarıyla birleşecek olması nedeniyle, ''Tarihi bir kasırga'' olabileceği uyarıları yapılıyor.

Pazartesi ve salı günkü seçim programlarını iptal eden Obama da Amerikan halkını Sandy kasırgasına yönelik uyardı.

Amerikalılardan, yerel yetkililerin uyarılarına kulak vermelerini isteyen Obama, ''Bu, ciddi ve büyük kasırga. Doğu kıyıları, orta Atlantik ve kuzeyine doğru bölgelerde yaşayan tüm insanlara ilk mesajım, bu kasırgayı çok ciddiye almaları ve tüm eyalet ve yerel yetkililerinin sözlerini takip etmeleri'' dedi.

Obama, yetkililerin, kasırgaya karşı tüm hazırlıkların yapıldığınaa dair kendisini bilgilendirdiğini ifade ederek, ''Şu anda kasırganın en büyük etkisinin hangi bölgelere olacağını bilmiyoruz ve bu yüzden kasırgaya karşılığımızın hızlı ve büyük boyutta olması çok önemli'' ifadesini kullandı.
En zarar verici etki bırakan kasırga cinsi olan ''Yavaş hareketli türden'' olmasının da Sandy'i diğer kasırgalardan ayrı bir yere koyduğunu belirten Obama, bu yüzden de kasırga sonrası temizleme çalışmalarının zaman alabileceğini kaydetti.

Obama ayrıca kasırga sırasında Amerikalıların birbirine yardım etmesini isteyerek, ''Arkadaşlarınızı, yaşlı komşularınızı kontrol edin, onların hazırlıklı olduğundan emin olun'' diye konuştu.


KANADA'DA ALARM VERİLDİ

Karayipler'de başlayan ve şu ana kadar 60 kişinin ölümüne neden olan Sandy Kasırgası için Kanada'da alarm verildi.
Kanada Çevre Bakanlığı, hızı saatte 90 kilometreyi bulacak kasırganın Ontario ve Quebec eyaletlerinin güneyinde etkili olacağını ve bu bölgelerin 72 saat elektriksiz kalabileceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, kasırganın geçeceği bölgelerde 20 ile 50 milimetre yağış beklendiği belirtilerek, halktan önlem alması istendi.

Kanada Kasırga Merkezi de Sandy kasırgasının Nova Scotia eyaletinin güneyinde etkili olacağı uyarısında bulundu. Merkez kasırganın, Ontario Gölü, Huron Gölü ve Niagara bölgesini etkileyeceğini öngörüyor.

Kanada Kızılhaçı'ndan yapılan açıklamada da, "72 saat boyunca elektriksiz kalma ihtimaline karşı hazırlıklı olun. Şimdiden ailenizin gıda ve diğer önemli ihtiyaçlarını tedarik edin" uyarısı yapıldı.

Toronto Pearson Uluslararası Havaalanında şu ana dek yüzün üzerinde iç ve dış hat uçuşu iptal edildi. Sandy kasırgasının haftasonuna doğru etkisini kaybetmesi bekleniyor.


BM KAPALI

Amerika ana karasında son 30 yılın en yıkıcı hasarına yol açması beklenen Sandy Kasırgası yüzünden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nin pazartesi günü kapalı olacağı bildirildi.

Son zamanların en şiddetli kasırgası henüz New York'a ulaşmadan etkilerini göstermeye başladı. BM'nin New York'taki Genel Merkezi'nin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, pazartesi günü Genel Merkez'in kapalı olacağı söylendi. Açıklamanın devamında, Sandy Kasırgası'nın etki durumuna göre BM Genel Merkezi'nin Salı günü de kapalı olabileceği ifade edilirken, Genel Merkez'deki bütün toplantıların iptal edildiği duyuruldu.

Öte yandan, New York'ta kasırga ile ilgili kırmızı alarm verilirken, akşam saat 7 itibariyle toplu taşım ulaşımı durduruldu. New York belediyesinin aldığı bir kararla metro ve otobüs seferleri ikinci bir duyuruya kadar iptal edilirken, New York şehrinde hayat durma noktasına geldi. Ayrıca New York Borsası'nın da pazartesi günü kapalı olacağı bildirildi.
Hava tahmin raporlarından edinilen bilgiye göre, North Carolina eyaletine ulaşan Sandy Kasırgası saatte 75 mil hızla New York'a doğru ilerlediği belirlendi.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN ''KRİZ ÇAĞRI MERKEZİ''

Öte yandan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de Sandy kasırgasından etkilenebilecek Türk vatandaşlarının acil durumlarda temasa geçebilmeleri için, Kriz Çağrı Merkezi oluşturdu.

Büyükelçilikten yapılan duyuruda, ''kasırga süresince vatandaşlarımızın yerel makamlar tarafından yapılan uyarıları göz önünde bulundurmaları ve gerekli tedbirleri almaları önem taşımaktadır'' denildi.

ABD'deki Türk vatandaşlarının ulaşabileceği Kriz Çağrı Merkezi'nin numaraları şöyle:
''-Normal mesai saatlerinde konsolosluk : 1-202-612-6740
-24 saat kriz hattı: 1-202-612-6747 ve 1-202-812-8636''

KASIRGA İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

Pasifik ve Atlas Okyanusu'nda her yıl onlarca kasırga görülüyor. Büyüklü küçüklü tüm kasırgalar istatistiklerinin daha kolay tutulabilmesi için tek tek isimlendiriliyor. Peki bazıları çok şiddetli olan ve yüzlerce milyon dolar zarara yol açan bu kasırgaların isimleri nereden geliyor?

Kasırgalara isim vermek çok eski yıllara dayanmıyor. İlk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru Avustralyalı bir meteorolog, kasırgalara kadın isimleri vermeye başladı. Bu fikri benimseyen Amerika Ulusal Kasırga Merkezi, 1953 yılından itibaren uygulamayı resmen yürürlüğe koydu. 1979 yılından sonra da kadın isimlerinin yanına erkek isimlerinin eklenmesine karar verildi.

Merkez her yıl isim tabloları oluşturuyor. 21 isimden ve 6 listeden oluşan tablo, A harfinden başlayarak Z harfine kadar gidiyor ve bu liste 6 yılda bir tekrar ediyor. Ancak herhangi bir kasırga çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuşsa, "efsane" yapılıyor ve ona verilim isim listeden çıkarılıp yerine yeni bir isim ekleniyor. Örneğin, 2005 yılında özellikle New Orleans eyaletinde çok ciddi zarara sebep olan Katrina listeden çıkarılan isimlerden bir tanesi. 1953 yılından itibaren ise yaklaşık 40 isim emekliye ayrılmış durumda.

Tüm kasırgalar ismini sıraya göre alıyor. Yani sırası gelen isim, bir sonraki kasırgaya adını veriyor. ABD'yi bugün vurması beklenen Sandy, 2012 yılı listesinin 18. sırasında yer alıyor. Bundan sonraki kasırgalar ise sırasıyla Tony, Valerie ve William adlarını alacak.

Bununla birlikte günümüzde birçok kişi hala kasırga isimlerinin sadece kadın isimlerinden oluştuğunu sanıyor. Sebebi ise şiddetli kasırgaların çoğunlukla kadın isimlerini almış olması. Aslında merkez 1979 yılından beri listelerinde eşit sayıda kadın ve erkek ismi kullanıyor. Yani en şiddetli kasırgaların kadınların isimlerini almış olması sadece bir tesadüf.


BİZE ULAŞIN