ABD Dışişleri Bakanı Tillerson görevden alındı!

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson görevden alındı!
Salı 13.03.2018 15:48

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu atadı.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alarak yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'yi atadı.

CIA'in yeni direktörünün ise Şubat 2017'de CIA Direktör Yardımcılığı görevine atanan Gina Haspel olacağı duyuruldu. Haspel, bu göreve getirilen ilk kadın olacak.

TRUMP SOSYAL MEDYADAN DOĞRULADI
İlk olarak The Washington Post'un açıkladığı gelişmeyi, ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamayla doğruladı.

Amerikan medyası aylardır Trump'ın Tillerson'ı kovacağı yönünde haberler yapıyordu ve ABD lideri her seferinde bu haberleri yalanladı.

İsrail'in Haaretz gazetesi, Pompeo'nun İsrail'i savunmak konusunda oldukça 'şahin' bir isim olduğunu duyurdu. İran'la yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Pompeo'nun Tahran'ı "dünyanın en büyük terör destekçisi" olarak nitelediği de, Tillerson'un görevden alınmasının ardından tekrar yayımlanan analiz yazısında hatırlatıldı.ABD'NİN YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI DA TÜRKİYE DÜŞMANI
ABD Başkanı Trump'ın Dışileri Bakanlığı için yaptığı Tillerson'u görevden alma hamlesi bir anda tüm dünyanın gözünü kulağını Washington'a çevirdi. Tillerson'un uyguladığı politikalar konusunda her daim sıkıntı yaşayan Trump, bu ismin yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirmeye hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı koltuğuna hazırlanan Pompeo, tam bir Türk düşmanı...

İSLAMİ DİKTATÖR DEVLETİ
CIA'nın Başkanlık koltuğuna geçtiğimiz yıl getirilen Mike Pompeo Türk düşmanı tabirini sonuna kadar hak ediyor. Suriye politikası nedeniyle, dirsek teması kurmak zorunda olduğu Türkiye'ye makamının ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Pompeo'nun sicili kabarık.

İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi "totaliter İslamcı diktatörlük tıpkı İran gibi" sözleriyle tanımlamıştı.

"Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu" ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet'ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

TÜRKİYE'YE BAKIŞI
Dışişleri'ne getirilişi kesinleşmeden önce adaylar arasında Pompeo'nun adı geçerken Habertürk gazetesinden Serdar Turgut Pompeo'nun Türkiye politikasını aktarmış, CIA Direktörü'nün aslında nasıl bir Türkiye düşmanı olduğunu gözler önüne sermişti. Turgut, "Mike Pompeo dışişleri bakanlığı için düşünülüyor" başlıklı yazısında, "Washıngton'un en son ve Amerikan basınında dahi yer almamış derin dedikodusu, Trump'ın görevden alacağı Tillerson'un yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getireceği.

Bu gelişmenin perde arkasını gayet tabii ki anlatacağım ama buradaki kaynaklar bu gelişmenin yaşanmasının Türkiye ile ABD ilişkisinde yepyeni sorunlar doğurmasına kesin gözüyle bakıyorlar.

Bu sonuca varan kaynaklar analizlerini, CIA Başkanlığı sürecinde onu tanıyanların Mike Pompeo'nun başlıca üç konuya neredeyse kafasını takmış olduğunu söylemesine dayandırıyor:

Birincisi, Venezüella: Pompeo, Venezüella'da bir rejim değişijkliği yapılması fikrini yönetim içinde en net savunan kişi.

İkincisi, İran: Pompeo, İran'a karşı Amerika'nın gerekirse güç kullanarak sertleşmesinden yana.

Üçüncüsü de Türkiye: Buradaki objektif kaynaklar Mike Pompeo'nun uzun süredir Türkiye'nin cihatçılarla işbirliği yaptığı fikrine neredeyse takıntılı bir şekilde inandığına ve bu konuda bir şeyler yapılması fikrini yönetim içinde savunduğuna dikkat çekiyor.

Buradaki kaynaklarım diyor ki: "Şimdi düşünsenize, birinci ve ikinci maddeleri tamamen unutsak dahi Türkiye'ye karşı bu kadar olumsuz düşünceler besleyen bir insanın, İran ile Türkiye'nin yakınlaşma sinyalleri vermesine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran'a sıcak bir ziyaret yapmasına ve ayrıca yine CIA'nın hedefinde bulunan Venezüella'nın devlet başkanının Türkiye'de ağırlanmasına olumlu bakabilmesi mümkün mü?" Onun kafasına taktığı bu üç meseleyi bir arada aldığımız takdirde Mike Pompeo'nun eğer bir de dışişleri bakanı olursa "Amerika'nın, her acil sorun olarak tanımladığı dış sorunun temelinde Türkiye'yi görmeye başlayacağı" nı söylemenin abartılı sayılmayacağını da söyledi buradaki kaynaklarım." demişti.

BİZE ULAŞIN