Suudi sarayında askeri hareketlilik iddiası!

Suudi sarayında askeri hareketlilik iddiası!
21.04.2018 22:33 Güncelleme: 22.04.2018 02:24

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Kraliyet Sarayı çevresinde silah ve patlama seslerinin geldiği belirtilirken, ülkede darbe girişimi olduğu iddiaları da ortaya atıldı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da akşam saatlerinde hareketli anlar yaşandı. Suudi Arabistan Kraliyet Sarayı etrafında silah sesleri duyuldu.

AĞIR SİLAHLARLA SARAY'A GİRDİLER
Ağır silahlı unsurların saraya girdiği ve darbe yapılmak istendiği bildirildi.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde,bir Korgeneral 'in başını çektiği grubun darbe girişimi olduğu öne sürüldü.

KRAL SARAYDAN ÇIKARTILDI
Bölgeden uzun süreli çatışma seslerinin yükseldiği görgü tanıklarınca belirtirken, olay anında sarayda olduğu belirtilen Kral ve Veliaht Selman'ın saraydan çıkartılarak güvenli bir bölgeye nakledildiği belirtildi.

DRONE VURULDU
Suudi bir yetkili olaya ilişkin Reuters'a açıklama yaptı. Güvenlik güçlerinin başkent Riyad'ın Huzame bölgesinde oyuncak bir insansız hava aracını düşürdüklerini açıkladı.

ÇATIŞMAYI YALANLIYORLAR
Kraliyete yakın kaynaklar ve körfez ülkelerinin bazıları çatışma iddiaları konusunda temkinli yaklaşıyor. Olaya ilişkin görüntüler hakkında herhangi bir yorum yapılmazken, saray yakınlarında çatışma çıktığı iddiaları da yine aynı yakın kaynaklarca yalanlanıyorlar.

BİR DARBE KOMEDİSİ
Riyad Emniyet'inden yapılan açıklamada çıkan çatışmanın drone'u etkisiz hale getirmek için çıktığını belirtirken, bunlar haricinde de başka bir çatışmanın yaşanmadığı söylendi, ancak emniyetten yapılan açıklama ile videoda yaşanan çatışmalar birbiriyle ters düşüyor.

Bununla birlikte Suudi yetkililer de yaptıkları açıklamalarda Kral'ın olay anında sarayda bulunmadığını belirtirken, ülkenin başkenti hiçbir tersliğin bulunmadığını belirtildi. Suudi Arabistan'da yaşanan bu çatışmalara ilişkin net bir isim verilememesi, "darbe komedisi" olarak yorumlandı.

SORUŞTURMA AÇILDI
Güvenlik yetkililer, yaşanan olay hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

BİZE ULAŞIN ; ;