Özçelik: Kendimi derece için zorlamadım

Özçelik: Kendimi derece için zorlamadım
20.04.2012 14:38 Güncelleme: 20.04.2012 14:39

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nda YGS 1, YGS 2 ve YGS 6 puan türünde ikinci olan Ankara Fen Lisesi öğrencisi Fırat Özçelik, "Kendimi birinci olacağım diye zorlamadım. Elimden geleni yapmak için sınava girdim." dedi.

YGS'de üç puan türünde ikinci olan Ankara Fen Lisesi öğrencisi Fırat Özçelik, okulunda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Sınavda derece beklediğini ancak yine de kendini bir sürpriz yaşamış gibi hissettiğini kaydeden Özçelik, "Benzersiz bir his, tarifi yok." diye konuştu.

Kendisini hiçbir zaman birinci olmaya odaklamadığını kaydeden Özçelik, "Elimden geleni yapmak için sınava girdim. Sonuç böyle oldu." ifadelerini kullandı.

Dershaneye de gittiğini belirten Özçelik, "Şu kadar saat çalışacağım, diye bir program yapmadım ama düzenli çalıştım. Konu eksikliği çok fazla olmadan girdim sınava. Benden daha çok çalışanlarda da mutlaka olmuştur. Ben önceden eksiz az olduğu için rahat ettim. Temelim iyiydi." şeklinde konuştu.

Anne ve babası da hekim olan Özçelik, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni hedeflediğini belirtti. Bir gazetecinin, "Bunda anne ve babanızın da hekim olmasının etkisi var mı?" şeklindeki sorusu üzerine Özçelik, "Evde her zaman tıp konuşuldu. Biraz etkisi olabilir ama benim ilgimi çekiyor. Öyle olmasa bile ben yine tıp isterdim diye düşünüyorum." dedi.

Anne Ela Özçelik de "Fırat her şeyden önce baştan beri böyle giden bir çocuk. Bir tesadüf değil. Okula başlamadan zekâsının farkındaydık. Lisede de son derece başarılıydı. Son bir yılda değil, üç yıla yayarak çalıştı." diye konuştu.

Baba Faruk Özçelik ise sonucun sürpriz olmadığını kaydederek, "Fırat zamanını iyi değerlendirdi. Anne baba olarak ona uygun ortam oluşturduk, elimizden geleni yaptık. Zaten bu başarıyı bekliyorduk." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN