Kötü örnek diye kapı önüne konmuş

Kötü örnek diye kapı önüne konmuş
22.04.2012 10:32 Güncelleme: 22.04.2012 10:32

28 Şubat sürecinde başörtü nedeniyle üniversiteden atılan ilk akademisyen olan Doç. Dr. Sevgi Kurtulmuş: ‘Sen başörtünle kızlara kötü örnek oluyorsun. Kızlar da senin gibi kariyer yapmak istiyor. Bu da bizi çok endişelendiriyor’ deyip beni kapı önüne koydular.

28 ŞUBAT sürecinde üniversiteden uzaklaştırılan ilk akademisyen olan Doç. Dr. Sevgi Kurtulmuş, başörtüsü nedeniyle profesörlüğüne çok az bir zaman kala İstanbul Üniversitesi'nde kendi deyimi ile 'kapı önüne' konulmuş. HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un eşi Doç. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Kemal Alemdaroğlu'nun rektör olmasının ardından, yaşadıklarını anlattı.

Başörtüyle doçent olan ilk kadın

Sevgi Kurtulmuş, "Karınlık bir süreçti. Ben üniversiteden atılan, başörtümle doçent olmuş ilk akademisyenim. Akademik başarıları ile anılabilecek iken, üniversiteden uzaklaştırılan ilk akademisyen olarak anılmak beni incitiyor. Profesörlüğe kadar olan akademik kariyerin en zor kısmı Doçentliğe kadar olanıdır. Profesörlüğe az zaman kala mağdur ediliyorsunuz. Kolay bir şey değil" dedi.

Kızlar sana benzemeye çalışıyor

Kurtulmuş, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Amerika'dan İ.Ü.'ye döndüğüm zaman bölüm başkanımız bir gün beni çağırdı. Alemdaroğlu'nun rektör olmasından az önceydi. 'Sevgi, senin başını açman lazım' dedi. Dedim ki, 'Hocam ben ABD'nin en iyi okullarından birinde başörtümleydim, bundan hiç rahatsızlık duymadım. Neden böyle düşünüyorsunuz?' Verdiği cevabı hiç unutmam. 'Sen başörtünle talebelere kötü örnek oluyorsun. Kızlar senin gibi kariyer yapmak istiyorlar. Bu bizi çok endişelendiriyor' dedi."

Danıştay hakiminin acı itirafı

Alemdaroğlu'nun rektör olmasının ardından, kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldığını, 6 ay gibi bir sürede üniversiteden uzaklaştırıldığını kaydeden Kurtulmuş, "Yargı yolunu sonuna kadar kullandım. Yargı siyasallaşmıştı. Hepsi aleyhime sonuçlandı. Yıllar sonra bir arkadaşımın damadı Danıştay'da çalışıyormuş. Aileye, 'O dosyanın kaybetmesi mümkün değildi, fakat yapacak hiçbir şey yoktu. Sadece seyredebildik' demiş" diye konuştu.

KIZIM HASTANE TUVALETİNDE BAŞINI AÇIP DERSLERE GİRDİ

Üniversiteye dönerek profesörlüğünü almak istediğini söyleyen Kurtulmuş, kendisi gibi kızının da başörtüsü nedeniyle zulme uğradığını söyledi. Okuldan atıldığında ilkokula giden kızının, yıllar sonra üniversiteye başladığını anlatan Kurtulmuş, "Çapa Tıp Fakültesi'nde okuyordu. Kızımı okula götürdüğümde önce hastaların da kullandığı tuvalete bırakıyordum. Bu ne kadar acıtıcı bir şey. Mikrop yuvası bir yere bırakıyorsunuz, çocuğunuz orada saçına başına şekil veriyor, ondan sonra okula giriyor. Geçen seneye kadar kızım bu sıkıntıyı yaşadı. Bu çok incitici bir şey" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN