Kredi kartıyla ilgili sorularınız

06.07.2009 Pazartesi
Kartımı Mayıs ayında taksitlendirdim ancak şimdi bu düzenlemedeki faiz oranlarına göre tekrar yapılandırabilmem mümkün mü?
Yasa yayımlandıktan sonra bankanıza başvurarak yeni yasadan faydalanabilirsiniz. Çünkü yasa gereği daha önce başlatılan tüm haciz ve takip işlemleri durduruluyor. İki yapılandırmayı karşılaştırarak avantajlı olanı seçebilirsiniz.

Bir bankaya 980 TL borcum vardı. Banka borcumu avukata vermiş ve miktarı 2.200 TL olmuş. Bu yasadan nasıl yararlanırım? 2008 Nisan'daki borcum ne kadar olmuştur?
Borcunuza temerrüt faizi işletilmiş. Ayrıca da gecikme faizi konulmuş. Bugüne kadar faiz de işlemeye devam etmiştir. Yasadan yararlanmak için bankanın avukatına ya da bankaya yazılı olarak müracaat edip yeni faiz oranlarıyla borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Faiz oranlarını bir kez daha veriyorum. Sizin durumunuzda olan herkes de yapılandırırken bu faiz oranlarını dikkate almalı. Yasa gereği tüm bankalar yapılandırma yaparken şu faiz oranlarına uyacak; 6 ay için 1.04, 12 ay için 1.08, 24 ay için 1.18, 36 ay için 1.26.

Bütün bankaların aidatı aylık mı, yoksa senelik mi?

Bankalar genellikle aidatları yılda bir kez alıyorlar. Eğer aidat konusunda sıkıntınız varsa itiraz hakkınız bulunuyor. Bunun için bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurun. Buralara başvuru ücretsizdir. Birçok tüketici bu yolla aidatlarını bankalardan geri aldı.

Kartım borçtan dolayı iptal olmuştu, takside böldürdüm. 1 taksit ödedim kalan taksitleri ödemedim ne yapmam gerekiyor?
Ödeme yapmadığınız sürece borcunuza gecikme faizi işletilmeye devam ediyordur. Ödediğiniz taksiti toplam borcunuzdan düşerek yasa gereği yeni bir yapılandırma yapabilirsiniz.

500 TL kart borcum var ve 3 aydır ödeyemiyorum. Bu borcumu taksite bağlamam mümkün mü?
Yasa gereği taksitlendirme yapabilmeniz için öncelikle takibe düşmeniz gerekiyor. Bakın yasadan yararlanmanın şartları şöyle belirleniyor: 31 Mayıs 2009'dan önce kendisine ödeme için ihtar çekilmiş, haklarında icra takibi başlatılmış ya da banka alacağı olarak sınıflandırılmış kart sahipleri, 60 gün içinde yazılı olarak başvurmaları ve ödeme planını kabul etmeleri halinde takip, dava masrafı ve harçlarıyla vekâlet ücretinin yüzde 25'ini ödeyecek. Borçlunun temerrüde düştüğü tarihle 31 Mayıs 2009 arasında Merkez Bankası'nın belirlediği endekse göre faizlendirmeye gidilecek. Örneğin bin liralık borç 6 ay önce temerrüde düşmüşse faizi 30 lira, 3 yıl önce temerrüde düşmüşse faizi 501 lira olacak. Halbuki bu yasadan önce aynı miktara kredi kartı faizi uygulandığında 6 ay için 300, 3 yıl için bin 980 liralık faiz ödenmesi gerekiyordu.

2005 Haziran'da anapara 12.000 TL olan borcumu şimdi ne kadar öderim?
Borcunuza o tarihten bu yana gecikme faizi uygulanmıştır. Son olarak ortaya çıkan rakam üzerinden yapılandırma yapabilirsiniz. Daha önce yazdığımız faiz oranlarına göre 36 aya kadar vadelere böldürebilir ya da tek seferde faizsiz ödeyebilirsiniz.

Kredi kartım takibe alındı. Yeni bir işyeri açıyorum tekrar kart alabilir miyim?

Bankalar genellikle takibe düşmüş kredi ya da kredi kartı kullanıcılarına, borçlarını ödeseler bile tekrar kredi açmıyor. Ama bu bankasına göre değişiyor. Bankalara müracaat edin. Eğer şu anda hiçbir bankaya borcunuz yok ya da hacizlik bir durumda değilseniz yeniden kredi kullanabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi bu tamamen bankanın insiyatifinde.

Borcum takibe girmedi, yinede taksitlendirebilir miyim?
Takibe girmeyen borçlar için yasa bir düzenleme getirmiyor. 31 Mayıs 2009'dan önce kendisine ödeme için ihtar çekilmiş, haklarında icra takibi başlatılmış ya da banka alacağı olarak sınıflandırılmış kart sahipleri veya icralık olanlar yararlanıyor.

Farklı bankalara 5 bin TL civarında borcum var ama takibe girmedim. Çünkü asgarilerini ödüyorum, ne yapabilirim?
Yasa sizin durumunuzda olanları maalesef kapsamıyor. Sadece takibe uğrayanlar ya da hacizlik olanlar faydalanabiliyor.

Borcumu nasıl taksitlendirebilirim ve kaç taksite böldürebilirim?
Borcunuzu yeni yasa gereğince en fazla 36 ay taksitlendirebilirsiniz.

BORÇLAR SİLİNİYOR MU?
5 bin .278TL olan borcum Şubat'tan Nisan'a 7.850 TL'ye çıkmış. Ne yapmam gerek?
Eğer takibe düşmüşseniz siz de yasadan yararlanabilirsiniz. Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonraki 60 gün içinde bankaya müracaat ederek borcunuzu 36 aya kadar vadelerde taksitlendirebilirsiniz. Bu arada ödeme yaptıysanız bunu borcunuzdan düşürmeyi unutmayın.
BİZE ULAŞIN