Kart yasası tamam

07.07.2009 Salı

Kart borçlarına af getiren yasayı, Cumhurbaşkanı onayladı. Başvuru için 60 günlük süre başladı. Yeni yasa kredi kartı borçlularına, 36 aya kadar vade seçeneği sunuyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kredi kartı borçlarını yeniden yapılandıran yasayı onayladı. Buna göre, 31 Mayıs 2009 itibarıyla ödeme ihtarı çekilmiş, icra takibi başlatılmış ya da banka tarafından takibe alınan kredilere, yeni bir ödeme planına bağlanma imkanı getiriliyor. Borçlular, yasanın yayımlanmasından itibaren 60 gün içinde bankalara, banka avukatlarına ya da varlık yönetim şirketlerine veya temsilcilerine başvurarak bu imkandan yararlanabilecek. Kredi kartı borcunun temerrüde düştüğü tarihteki ana para ve faiz tutarına 31 Mayıs 2009 tarihine kadar geçen sürede 'makul bir faiz' uygulanarak, ödemeye esas borç tutarı hesaplanacak.

PEŞİNE FAİZ YOK

Uygulanacak artış oranı, Merkez Bankası tarafından bankaların 3 aya kadar vadeli mevduata uygulanan faiz oranının ağırlık ortalaması esas alınarak belirlenecek. Esas borcun, müracaat tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmesi durumunda herhangi bir ilave faiz hesaplaması yapılmayacak.
BİZE ULAŞIN