3G ile internet jet hızına ulaşacak, her yere yayılacak

10.07.2009 Cuma

Bu ayın sonunda kullanıma açılacak olan 3G sistemi öncelikle interneti hızlandıracak. Üstelik her yerde internete ulaşılacak

Türkiye'nin 3G teknolojisi ile tanışmasına çok az kaldı. 30 Temmuz itibarıyla Turkcell, Avea ve Vodafone, abonelerine bu hizmeti sunmaya başlayacak. 3G teknolojisi hayatın hemen her alanında değişikliklere yol açacak. Bu değişikliklerin en başında internete ulaşmak çok kolaylaşacak ve aynı zamanda hızı da artacak. Genel olarak sadece 'görüntülü telefon' olarak bilinmesine rağmen, 3G'nin özellikleri kullandıkça çoğalacak. 3G sistemini kullanmak için öncelikle abone olmak gerekecek. GSM operatörleri bunun için belirli bir fiyat tarifesi de açıklayacak. GSM operatörlerinden aldığımız bilgilere göre, herkesin ulaşabileceği şekilde fiyatlandırılacak olan 3G hizmeti, kullanıldıkça ucuzlayacak.

HEM GÖR HEM KONUŞ

3G hizmetini aldıktan sonra görüntülü telefon görüşmesi yapabilmek için öncelikle buna uygun telefonlara sahip olmak gerekiyor. Telefonların hem ön yüzünde hem de arka yüzünde kamera bulunması şart. Görüntülü görüşme ile birlikte, mobil ofis kavramı yaygınlaşacak.

OFİSİNİZ CEBİNİZDE

Ofisteki tüm dosyalara 3G sayesinde yüksek hızlarla cep telefonundan ulaşılabilecek. İnsan kaynakları uygulamaları cep telefonundan da yapılabilecek.

HER YERDE İNTERNET

Cebinizde taşıdığınız 3G özellikli telefonunuzla, deniz kenarında, dağın eteklerinde, evde, sokakta, dilediğiniz her yerden internete ulaşabileceksiniz.

YENİ İŞ ALANLARI
İnternet servislerinin mobil internete yönelmesiyle birlikte, reklam temelli servisler gibi yeni iş modelleri gündeme gelecek. Mobil ortam giderek daha cazip bir pazarlama mecrası olacak. Firmalar 3G üzerinden reklam çalışmalarını daha hızlı ve daha ulaşılabilir kılacak.

UZAKTAN EĞİTİM

3G ile mobil eğitim olanakları yaygınlaşacak. Uzaktan eğitim uygulamalarıyla eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak. Ağrı'daki bir öğrenci ile İzmir'deki bir öğrenci, aynı bilgilere aynı anda ulaşabilecek.

CÜZDANA GEREK YOK

Yine 3G ile afet durumlarında acil müdahale ve kontrol sağlanabilecek. Cebinizde para taşımaya, hatta cüzdan taşımaya gerek kalmadan, her türlü alışverişinizi cep telefonunuzla yapabileceksiniz. Trafik, güvenlik gibi konularda veriler, her yerden mobil olarak merkezlere iletilecek.

YARIN: TV NASIL SEYREDİLECEK?
BİZE ULAŞIN