Kredi kartıyla ilgili sorularınız

10.07.2009 Cuma
Kart başvuruları nasıl yapılacak ve asgari tutarı ödeyenler yararlanabilecek mi?
Kredi kartı borçlarının yapılandırılması ile ilgili başvurular ilgili bankaya, ya da o bankanın vekaletini almış avukata yapılacak. Başvurular yazılı olacak. Bununla ilgili dilekçe örneğini önceki gün yayınlamıştık. Fakat yasa sadece takibe düşenleri kapsadığı için asgari ödemeyi yapanlarla ilgili bir düzenleme içermiyor.

Mart, Nisan, Mayıs aylarında asgari tutarımı ödeyemedim. Ödeme ikazı banka tarafından yapıldı. Henüz takibe düşmedim. Yasadan yararlanabilir miyim?
Bankadan yapılan ihbar yazılı ise bu sizin idari takibe düştüğünüz anlamına geliyor. Son durumunuzu yine de bankanızdan öğrenin. Buna göre yasadan yararlanabilir borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.

2006 yılı itibarıyla takipli kart borcum var. Ne yapmalıyım?
Önceki gün bir tablo yayımladık. Bu tabloya göre takibe düştüğünüz tarihteki borcunuza ait endeksi bularak çarpmanız gerekiyor. Çıkan rakam sizin ana para borcunuz olacak. Bunu da isterseniz peşin olarak isterseniz taksitli olarak ödeyebilirsiniz. Peşin öderseniz ayrıca bir faiz ya da masraf ödemeniz gerekmeyecek.

3 yıl önce kredili mevduat hesabı kullandım. Bunu da taksitlendirebilir miyim?
Yeni yasa sadece kredi kartı borçlarını içeriyor. Dolayısıyla siz kredili mevduat borcunuzu bu yasa kapsamında taksitlendiremezsiniz. Ancak bazı bankalar müşterileri ile bu tür anlaşmalar yapıyorlar. Bankanızla bu durumu konuşabilirsiniz.

Kredi kartımın borcunu yeni yasaya göre taksitlendirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Öncelikle yasa gereği sizin borcunuzun 31 Mayıs 2009 tarihinden önce takibe düşmüş, icralık olmuş ya da temerrüte düşmüş olması gerekiyor. Durumunuz böyle ise yazılı bir dilekçe ile ilgili bankaya başvurabilir yasadan yararlanarak borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.


Benim kredi kartı borcum vardı. 1.400 TL'ydi. Avukat bunun 1.900 TL'ye çıktığını söyledi. Ve taksitlendirdi. 450 lira peşin verdim. Kalanını 258 TL olarak her ay ödüyorum. Şimdi ne yapabilirim?
Yeni yasadan yararlanmak istiyorsanız, temerrüte düştüğünüz tarihi belirleyerek, önceki gün verdiğimiz tablodan endeks ile çarpın. Çıkan miktar 1.900 TL'nin altında ise yeni yasadan yararlanın. Böylece daha çok faiz ödememiş olursunuz. Bugüne kadar yaptığınız ödemeler toplam rakamdan düşülür ve yeni bir taksit planı yapılır.

Bin TL borcumu 8 aydır ödemedim. Şimdi nasıl ödemeliyim?
Bu süre içinde size mutlaka gecikme faizi işletilmiştir. Eğer bu süre içinde hakkınızda takip başladıysa o tarihi öğrenin ve buna göre rakamınızı tablodaki endekse göre belirleyin. Daha sonrada yasa gereği taksitlendirin. Fakat takip başlamadıysa yasadan yararlanamazsınız.

2 aydır kart borçlarımı ödeyemiyorum. Yasadan yararlanabilir miyim?
Borcunuzu yasa gereği taksitlendirebilmeniz için öncelikle takibe düşmüş olmak yada icralık olma şartı var. Öncelikle durumunuzun böyle olup olmadığını öğrenin. Eğer takibe düşmüş iseniz borcunuzu yasa gereği 36 aya kadar taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

Ana para borcum 4 bin 500 TL. tek seferde ödersem borcum ne kadar olur?
Yeni yasadan yararlanma şartları belli. Eğer takibe düşmüşseniz yasadan yararlanabiliyorsunuz. Ana para borcunuzun tarihi önemli. O tarihten bu yana Merkez bankası'nın belirlediği endeksler de uygulanacak. Fakat yasa gereği eğer borcunuzun tamamını 3 ay içinde öderseniz hiç faiz alınmayacak. Yani 4 bin 500 lira ise toplam borcunuz bunu ödeyerek kurtulabiliyorsunuz. Taksitlendirildiğinde ise yüzde 1.04'ten başlayan faizler işletiliyor.

Daha avantajlı taksitle
10 bin 419 lira olan toplam borcumu taksitlendirdim ve borcum 18 bin 424 lira oldu. Bu yasadan yararlanabilir miyim?

Yasanın belirttiği 31 Mayıs 2009 tarihinden önce takibe düşmüşseniz yasadan yararlanabilirsiniz. Toplam borcunuzu yeniden hesaplattırarak istediğiniz taksit miktarına bölün. Size sunulan yapılandırmadan daha avantajlı olacaktır. Bu arada ödeme yaptıysanız ödemelerinizi de borçtan düşürtebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN