'Turist kandırılmaktan korkuyor'

14.07.2009 Salı

Otelden dışarı çıkıp para harcamıyor' diye eleştirilen turistlerin alışverişte kandırılmaktan çekindiği kaydedildi TÜRSAB'dan Atilla Özdemir, 'Turizm bölgelerinde çifte fiyat uygulamaları görülüyor. Bu sorun çözülmeli' dedi

Turizmciler, Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin her şey dahil otellerden dışarı çıkıp alışveriş yapmamasından şikayet ederken, turistlerin ise kendilerine yüksek fiyattan mal satılmasından çekindikleri öğrenildi. TÜRSAB Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Atilla Özdemir, turizm bölgelerinde özellikle küçük dükkanlarda yapılan satışlarda, kısa dönemde daha fazla kâr etmek isteyen işyeri çalışanlarının, bir mal veya hizmetin bedelinin çok üzerinde fiyat isteyebildiklerini söyledi.

' GÜVEN SARSILIYOR'
Turizm bölgelerinde aynı ya da benzer kalitedeki malların fiyatlarında, büyük bir istikrarsızlık olduğunu ifade eden Özdemir, "Bu durum turizmi adeta baltalıyor" dedi. "Bazen yerli turist bile, bir dükkana giriyor, burada birbirinden habersiz 2 farklı tezgahtar, aynı mala farklı fiyat söyleyebiliyor" diyen Özdemir, şöyle devam etti: "Ancak bu durum, büyük işyerlerinde ya da alışveriş merkezlerinde görülmüyor. Çoğu tur operatörü, yabancıları kafile halinde bir alışveriş merkezine götürüyor. Turizmin yoğun olduğu yerlerdeki küçük işyerleri birleşip büyük mağazalar açmalı. Yoksa, küçük işyerlerinde prim usulüyle çalışan tezgahtarlardan kaynakladığını düşündüğümüz çifte fiyat uygulaması, turizme zarar vermeye devam edecek. Gelirken Türkiye ile ilgili araştırma yapan turist, alışverişlerde kandırılmaktan çekiniyor. Bu sorun mutlaka çözülmeli."

Esnaf odası ne diyor?
Almanya'dan tatile gelen Ecki Croll, "Oteller gerçekten de çok hesaplı ve kaliteli. Ancak turistik çarşı merkezlerinde çifte fiyat uygulanmasını etik bulmuyoruz. Bu konuda biz de uyarıldık. Almanya'da böyle bir şey yapılsa hemen müdahale edilir" dedi. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Orhan Tolunay ise çarşılardaki fiyatların çok uygun olduğunu savundu. Turistin alım gücünün düşük olduğunu dile getiren Tolunay, "Tüm vaktini otelde geçirmeyi düşünen bir turist profili var" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN ; ;