Kredi kartıyla ilgili sorularınız

16.07.2009 Perşembe
Kredi kartı aidatını banka Haziran döneminde tahsil etti. Ödediğim 35 lira aidat bize iade edilir mi?
(Neriman Yılmaz) Yeni yasa tasarısında kart aidatlarının yıllık alınacağına dair bir hüküm vardı. Eğer o hüküm geçseydi aidat yasalaşmış olacaktı. Fakat o hüküm tasarıdan çıktı ve aidat yasal bir zemine oturmadı. Aidatı geri almak için yaşadığınız ilçe kaymakamlığında bulunan Tüketici Hakem Heyeti'ne yazılı olarak başvurun. Birçok tüketici bu yolla aidatı geri aldı ve bankaların itirazları mahkemelerden geri döndü. Hatta bu konuda Yargıtay'tan karar bile çıktı.

15 bin 100 TL borcum, 30 bin TL olmuş. İcra kesintisi ve nakit olarak 21 bin TL'yi Ocak 2008'den bu yana ödedim. Ne kadar daha ödersem borçtan kurtulurum?
Belli ki banka çok yüksek faizler uygulamış ve borcunuz yüzde yüzden fazla artmış. Yeni yasa sizin durumunuzdakilerin fahiş faizler ödemesini önlüyor. Sizin icralık olduğunuz tarih önemli. Ama verdiğiniz bilgiye göre Ocak 2008 tarihini baz alırsak yasaya göre 15 bin 100 TL'lik ana borcunuzun bugünkü hali 18.426 TL olacak. Buna icra masraflarını katsanız bile ödediğiniz 21 bin TL borcunuzu fazlasıyla karşılamış. Yeni yasadan yararlanın ve borcunuzu kapattırın.

Kart borcumu 24 ay yapılandırdım, yeniden 36 ay yapılandırabilir miyim?
Eğer yasanını tarif ettiği şartlara uyuyorsanız yasadan yararlanmamanız için bir engel yok. 36 aya kadar vadelerle borcunuzu yeniden yapılandırabilirsiniz.

Kredi kartı borcumdan dolayı, aksatmadan ödediğim ferdi kredimde takibe düştü. Bu kanunla ferdi kredimde yapılandırmaya giriyor mu?
Bu yasa sadece kredi kartı borçlularını kapsıyor. Onların da 31 Mayıs 2009 tarihinden önce temerrüte düşmüş, icralık olmuş veya takibe uğramış olmaları şartı var. Maalesef ferdi kredi borcunuzu bu yasaya göre yapılandıramıyorsunuz.

5 ayrı kartta, 31 Mayıs 2009'dan önce icra takibine düştüm, banka avukatlarınca yaptığım anlaşmalara istinaden 1-2 taksit ödedim. Şimdi ödemeyi durdurup yasanın çıkmasını bekleyip ayrı ayrı taksit anlaşması yapabilir miyim? Eski anlaşmalar iptal olur mu?
Yeni yasanın getirdiği şartlar daha avantajlı ise buna göre yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. İtiraz edilirse başvurunuzu noterden yapın ve bir hukukçudan gerekirse destek alın.

Benim 2007'de 500 TL'lik kredi kartı borcum avukatlık olmuştu ve borcum 2.500 TL'ye çıkmıştı. Şimdi yasa ile ne kadar ödeyerek borcumu kapatabilirim?
Yeni yasaya göre bugünkü borcunuzun yaklaşık 697 lira olması gerekiyor. Bütün işlemlerinizi bu para üzerinden yapacaksınız. Hesaplama yasanın emrettiği Merkez Bankası endekslerine göre yapılacak. Temerrüte düştüğünüz tarih 2007 Ocak ayı olarak baz alındı.
BİZE ULAŞIN