'Meslek liseliler elimiz ayağımız...'

01.08.2009 Cumartesi

Sanayiciler kadar KOBİ'ler de ara elaman, kalifiye personel konusunda büyük sıkıntı çekiyor. KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, ihtiyaç olan bazı alanları şöyle sıraladı: Kuyumcu, motorcu, mobilyacı, tornacı, boyacı, elektrikçi...

Türkiye'de ekonominin en önemli çarkını oluşturan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), üretim faaliyetlerinin çok büyük kısmını teknik ve mesleki eğitim almış elemanlarla yürütüyor. Bu yüzden mesleki eğitime ilginin artması KOBİ'ler için de büyük önem arz ediyor. Yetişmiş elemanlarla daha kaliteli üretim yapabilen KOBİ'ler, bu sayede hem iç pazarlarda hem de yurt dışında daha rekabetçi olabiliyor ve verimliliklerini artırıyor. Kalifiye eleman bulamadığı için birçok KOBİ, yatırımdan önce elemanları eğitmek için hem zaman hem de para harcıyor. Yine de çalışanların istenilen seviyeye gelmesi yılları aldığı için verimlilik düşüyor. Sırf yeterli eleman olmadığı için yatırımlarını erteleyen birçok işadamı bulunuyor.

AB'DE YÜZDE 70, BİZDE YÜZDE 35

Katsayı engelinin kalkmasıyla mesleki eğitime ilginin artacak olmasını değerlendiren KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, "Kalifiye eleman için olmazsa olmazımız meslek liseleridir" dedi. Ülkemizdeki meslek liselerinin oranının AB ülkeleriyle tam tersi bir durum teşkil ettiğini belirten Özgenç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de meslek liselerinin oranı yüzde 35 seviyelerinde iken, AB ülkelerinde ise yüzde 70 gibi yüksek bir oranda olduğu görülebilir. Hükümet tarafından açıklanan ve 81 ili kapsayan yeni teşvik paketi ile özellikle KOBİ'lerde büyük canlanma bekliyoruz. Bunun da ara eleman ihtiyacını artıracağını düşünüyoruz." Özgenç, sanayi toplumu olma yolundaki Türkiye'nin üretimde kalifiye eleman sıkıntısı çektiğinin altını çizerek, şunlara kaydetti: "Örneğin; yeni teşvik yasasından faydalanarak herhangi bir ilimizde endüstri veya tekstil ağırlıklı bir tesis kurmak istiyorsunuz. Haliyle üretim, en temel olarak o mesleğin erbabı olanlarla yapılır. Bu mühendistir, teknisyendir ya da makinenin başında çalışabilecek kalifiye elemandır. Bunlardan hangisinde noksanlık olursa istenilen verim alınamaz."
BİZE ULAŞIN