Temmuz ihracatı yılın rekorunu kırdı

01.08.2009 Cumartesi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre; Temmuz ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 27.15 gerileyerek, 8 milyar 893 milyon dolar oldu. Ancak 8.9 milyar dolarlık aylık ihracatla, bu yılın rekor rakamı yakalandı. Mayıs'ta 7.3 milyar dolar, Haziran'da 8.1 milyar dolardan sonra gelen bu rakamla, ihracatta artış trendi de devam etti.

OTOMOTİV İLK SIRADA

Diğer bir gelişme de, değer bazında ihracatta düşüş görünse de, miktar endeksinde ilk olarak Temmuz ayında yüzde 7'lik artış gerçekleşti. İlk 7 aydaki ihracat 52 milyar 756 milyon dolara ulaştı. Bir yıllık ihracat ise yüzde 20.37 gerileme ile 101 milyar 69 milyon doları geride bıraktı. Temmuz'da en fazla ihracat yapan sektör, 1 milyar 715 milyon dolar ile otomotiv oldu. Bunu, 1 milyar 269 milyon dolar ile hazırgiyim ve konfeksiyon ve 982 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri takip etti.

'İYİYE GİDİŞ İŞARETİ'
Temmuz ayı ihracat rakamlarını en fazla ihracat yapan 10'uncu şehir olan Denizli'de açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Temmuz rakamlarının bu yılın rekor rakamı olduğunu söyledi. Miktar bazında yüzde 7'lik bir artış rakamına ulaşıldığına işaret eden Büyükekşi, "Bu da toparlanmanın ve iyiye gidişin bir göstergesi" olarak değerlendirdi.
BİZE ULAŞIN