Kriz sonrası atılım olacak

02.08.2009 Pazar

Meslek örgütleri, meslek liselerine önem verilmeye başlanmasının atılım hamlesine ciddi bir katkı sağlayacağı görüşünde. Başkanlar, ara eleman bulamayan sanayicinin yurt dışına kaçtığını söyledi

Mesleki eğitimin kıymetini, buralardan yetişen elemanlarla üretim yapan sanayici ve ticaret erbabı anlıyor. Çünkü, yetişmiş eleman bulmakta zorlanınca hem parasal anlamda, hem de kaliteli ürün anlamında sıkıntı çekiliyor. Meslek eğitiminin yeniden gündeme gelmesi ve katsayı engelinin kaldırılması ile ilginin artması her kesimden büyük memnuniyetle karşılanıyor. Görüşlerini aldığımız meslek örgütlerinin başkanları da aynı noktada birleşerek, sanayinin ara elaman sıkıntısını bu şekilde aşabileceğini belirtiyor.

'DESTEKLİYORUZ'
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye şartlarında mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını belirterek, "Meslek lisesi meselesinin çözümü için yapılan çalışmaları destekliyoruz" dedi. Eskiden kalfausta ilişkisi olduğunu, ama şimdi gençlerin bu şanslarının bulunmadığını anlatan Büyükekşi, görüşlerini şöyle aktardı: "Eskiden kalfa-usta ilişkisi vardı. Çırak zamanla ilerler usta olurdu. Eğitimini de yanında çalıştığı kişiden alırdı. Şimdi böyle bir şansları olmuyor gençlerin, okumaları gerekiyor. Katsayının kalkması çok önemli. Böylece gençlerin üniversiteye girememe korkuları kalmayacak. Eğitimine devam etmek isteyenler için bu yenilik çok iyi oldu. Artık kaygısı kalmayan gençler meslek liselerini tercih edecek."

'ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ'

Gençlerin kendi meslekleriyle ilgi alt yapıları olacak, bu çok önemli. Ben düz lise çıkışlıyım ve mimarlık okudum. İnşaat teknik meslek lisesi çıkışlı çocuklar bizden iyilerdi. Çünkü onların bizim bilgilerimize ek olarak 4 yıllık bir geçmişleri vardı. Bizden daha hızlı ve konuyu daha çabuk kavrıyorlardı. Gerek 2 yıl, gerek 4 yıl bizden önce görmüşlerdi işin içeriğini; sahadalardı."

'20 YIL GERİYE GİTMİŞTİK'

Ara elaman sıkıntısının büyük olduğunu da hatırlatan Büyükekşi, "Ticarette ve sanayide ara eleman açığı yüksek. Bunun kapatılması için meslek liselerine önem verilmeli. Sanayici piyasada çalışanları alıp eğitmeye çalışıyor. Halbuki bunun eğitimini almış eleman lazım onlara" diye konuştu. Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ise katsayının kaldırılmasından duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: "Türk sanayisi, katsayı kararı ile 20 yıl birden geriye gitmişti. Şimdi çok iyi bir fırsat ortaya çıktı. Kriz sonrasında yeniden atılım hamlesi yapacak olan Türkiye'nin teknik personel ihtiyacının karşılanmasında önemli faydalar sağlanacak. Aradan geçen sürede teknik eleman sıkıntısı sebebiyle maliyetler yükseldiği için yatırımcılar yurt dışına kaçabiliyordu. Yeni teşvik sistemi ile birlikte yabancı yatırımcıların bundan sonra yönü Türkiye'ye dönecek."
BİZE ULAŞIN