RamaZAMcılara dikkat!

03.08.2009 Pazartesi

Ramazan ayı yaklaştı, etiketlere müdahale hazırlığı da başladı TZOB Başkanı, et, sebze ve bakliyattaki fiyatlara dikkat çekti

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan'ın yaklaşması nedeniyle gıda piyasalarında hareketlilik yaşanması ve iç talebin canlanmasının beklendiğini belirterek, "Hareketlilik bazı stokçu ve spekülatörlerin iştahını kabartmaktadır. Halkımızın mağdur edilmemesi için spekülatörlere fırsat verilmemeli" dedi. Bayraktar, geçen yıl Ramazan öncesinde spekülatif fiyat artışlarının bu yıl da yapılmasının önlenmesi için, TZOB'un pazarlama sistemindeki tüm tarafları uyardığını hatırlattı. Girişimleri neticesinde konunun Bakanlar Kurulu gündemine alındığını söyleyen Bayraktar, başta Tarım Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere konuyla ilgili kurumların görevlendirildiğini ve denetimlerin artırılacağının açıkladığını bildirdi.

'BU YIL DA ENGELLEYELİM'
Bayraktar, son açıklamaların başta baklagiller olmak üzere, pirinç gibi fiyat artışından endişe edilen ürünlerde tüketici fiyatlarının aşırı derecede artmasının engellediğini kaydetti. "Fiyatlar hortlamadı, spekülatörlerin oyunu bozuldu'' diyen Bayraktar, aynı hassasiyetin bu Ramazan öncesinde ve devamında gösterilmesi, spekülatif fiyat artışlarının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilmesini istediklerini ifade etti.

RAKAMLAR ARASI UÇURUM
Temmuz ayı için yapılan tespitlere göre üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farklara dikkat çeken Şemsi Bayraktar, farkın sebze ve meyvede yüzde 339, kurutulmuş ürünlerde yüzde 260, baklagillerde yüzde 325, pirinçte yüzde 257, hayvansal ürünlerde de yüzde 231'lere kadar çıktığını belirtti. Bayraktar ayrıca, üretici ve tüketici fiyat farkının en fazla olduğu ilk 5 ürünün yüzde 339.3 ile sivri biber, yüzde 335.8 ile salatalık, yüzde 335 ile domates, yüzde 324.8 ile nohut, yüzde 318.6 ile elma olduğu bilgisini verdi.

SEBZE-MEYVE ARTMAZ
Temmuz'da marketlerde fiyatı düşen ürün grubunun yaş sebze-meyve olduğunu ve bu ürün grubunda ciddi fiyat artışları beklenmediğini söyleyen Bayraktar şunları kaydetti: "Ramazan'da yeşil fasulye, salatalık, sivri biber, patlıcan, havuç gibi sebzelerle şeftali, elma, karpuz, kavun gibi meyveleri halkımız bol bol tüketebilir. Hasat dönemi olması nedeniyle bu ürünlerde fiyat artışı beklemiyoruz."

ET FİYATI DALGALANIYOR
Ramazan'la birlikte kuzu ve tavuk eti fiyatlarında artış olabileceği uyarısında bulunan Şemsi Bayraktar, kuzu etinin üretici fiyatı 12 TL/kg iken, perakendede 24.2TL/kg fiyata satıldığını söyledi. Bayraktar, tedbir alınmadığı takdirde üreticilerin küçükbaş hayvan üretimini bırakması, tüketicilerin de bu ürünleri yüksek fiyatlara tüketmek durumunda kalmasının kaçınılmaz olacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN