Merkez'in alım kararını piyasalar dinlemedi

04.08.2009 Salı

Merkez Bankası bugünden itibaren dolar alım ihalesi yapacağını açıkladı. Dolardaki düşüş bu açıklamaya rağmen dün devam etti. Gözler bugünkü rakamlarda olacak

Merkez Bankası, Ekim 2008'de ara verilen döviz alım ihalelerine bugünden itibaren tekrar başlayacak. İhalelerde alımı yapılacak tutar, günlük 30 milyon doları ihale ve 30 milyon doları opsiyon hakkı olmak üzere, en fazla 60 milyon dolar olarak belirlendi. Merkez Bankası dün piyasalara müdahale edeceğini duyurmasına rağmen, piyasalar tepki vermedi. Dolardaki düşüş devam ederken, borsa yeni rekor kırdı. Merkez'in açıklamasına rağmen dolar günü düşüşle 1.4690 TL'den kapattı. Borsa ise 44.613 puan oldu.

'Miktarlar değişebilir'
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, içinde bulunulan bu sürecin Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini kuvvetlendirmesi için uygun bir ortam oluşturduğu değerlendirilerek, Ekim 2008'de ara verilen döviz alım ihalelerine bugünden itibaren tekrar başlanılmasına karar verildiği bildirildi. Açıklamada, ihalelerde alımı yapılacak tutarın günlük 30 milyon ABD doları ihale ve 30 milyon ABD doları opsiyon hakkı olmak üzere, en fazla 60 milyon ABD Doları olarak belirlendiği ve ihale ile ilgili diğer koşullarda değişiklik yapılmadığı belirtildi. Açıklamada, önümüzdeki dönemde döviz arzına ilişkin gelişmelere göre günlük ihale veya opsiyon tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde değişiklik yapılabileceği kaydedildi.
BİZE ULAŞIN