Tercih yaparken dikkat

03.08.2009 Pazartesi

Meslek lisesi mezunlarının önündeki katsayı engeli kaldırıldı. Eğitimciler tercih yapacak yeni mezunların dikkat etmesi gereken konuları açıkladı...

Meslek lisesi mezunları, Türkiye'de en çok aranan ara elaman ve kalifiye personelin kaynağını oluşturuyor. Bu okulları bitiren gençler aynı zamanda gerek kendi branşlarında, gerekse başka alanlarda üniversite eğitimi de alabiliyor. Bu durum onların mesleki bilgilerinin daha da gelişmesine yardımcı oluyor. Avrupa Koleji rehberlik öğretmenleri Sibel Aydın Durak ve Nuray Şahin, katsayının kaldırılmasından sonra ortaya çıkan yeni durumda meslek lisesi mezunlarının nasıl tercihte bulunması gerektiğini anlattı. Durak ve Şahin, gençlerin yeni sistemin özelliklerini iyi kavraması gerektiğinin altını çizdi. İşte Durak ve Şahin'in konu ile ilgili görüşleri:

Neler değişti?
"Eski sınav sisteminde, meslek liselerinde okuyan öğrenciler üniversite sınavına girdiklerinde, okudukları alan dışında bir fakülte seçerlerse ortaöğretim başarı puanı katsayısı klasik liselere oranla daha düşük bir değerle hesaplanıyordu. Bir başka deyişle, bu öğrenciler ÖSS sınavına klasik lise mezunlarından bir adım geriden başlıyorlardı. Meslek lisesi mezunları okudukları alanları tercih etmeleri durumunda ise (örneğin, meslek lisesi elektronik çıkışlı öğrencinin Elektronik ve Haberleşme Öğrt. veya imam hatip lisesi çıkışlı öğrencinin İlahiyat Fakültesi'ni tercih etmesi) bu kez düz lise mezunlarından avantajlı konuma geçerek, yüksek katsayı ile yarışa önden başlıyorlardı. Yeni sisteme göre, klasik lise öğrencileriyle, imam-hatip veya meslek lisesinde okuyan öğrenciler seçtikleri alan veya okul türüne bağlı kalmadan istedikleri yükseköğretim programına gidebilecek. Yani tüm öğrencilerin Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı, 0.15 katsayısıyla çarpılacak. Adaylardan meslek, öğretmen, imam hatip lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri durumunda Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları 0.06 ek katsayı ile çarpılıp puanlarına eklenecek. Katsayı eşitliği getiren yeni sınav sistemiyle ilgili pek çok görüş ve fikir tartışılmaya başlandı. Bu fikirlerin en dikkat çekenlerinden biri, dershanelere yönelecek meslek lisesi öğrencisi sayısında ciddi bir patlamanın yaşanacağı. Çünkü bu liselerin programları ara eleman yetiştirmek için hazırlanmıştır.

Dershanelere talep artar
Meslek liseleri akademik değil, uygulamalı eğitim yapar. Yani zamanlarının önemli bölümünü uygulamalı eğitimler, stajlar yaparak ve atölyelerde geçirirler. Dolayısıyla müfredat programları, akademik başarıyı ölçen bir sınav olan LGS sisteminde başarılı olmak için yeterli değildir. Geçmiş yılların sınav sonuçları bunu açıkça göstermektedir. Var olan müfredatla meslek lisesi mezunlarının üniversiteye girmek için desteğe ihtiyacı olacağından, genel liselere göre 2 kat daha pahalıya mal olan mesleki eğitim öğrencilerinin dershanelere talebi artacaktır. Aynı şekilde, vakıf üniversiteleri de devlet üniversitelerine girmekte zorlanacak öğrenciler için adres olabilecektir. Yeni sistem genel liseler açısından değerlendirildiğinde, onların aleyhine bir tablo öne sürülmektedir. Çünkü, sonuçta sınavdaki rakiplerinin sayısı, meslek lisesi öğrencilerinin eşit katsayı almasıyla artmıştır (2008 ÖSS'ye 391 bin meslek ve teknik lise çıkışlı aday katılmıştır)."

Hukuki süreç başlayabilir
Avrupa Koleji rehberlik öğretmenleri Durak ve Şahin, ortaöğretim kurumuna geçişte de bazı sorunların yaşanabileceğini belirterek, bu durumu şöyle özetliyor: "Eski sisteme göre gideceği ortaöğretim kurumuna karar vermiş olan öğrenciler, mağdur durumda kalmış olabilir (örneğin katsayı düşüklüğü nedeniyle meslek lisesi yerine düz liseyi tercih etmiş olanlar). Bu da yeni bir hukuki süreci başlatabilir.

Öğrenci stres yaşayacak
Sınav sistemi değişikliği beraberinde yine tartışmalı konuları getirdi. Her yeni sınav sistemi geldiğinde mutlaka sınava girecek öğrencileri strese sokmaktan çekinmiyoruz. Gençlerimizi sınava adapte etmek yerine onları daha da baskı altına alıyoruz. Umarız gündemdeki bu katsayı konusu biran önce herkesin lehine sonuçlanır da, gençler sınav hazırlıklarına odaklanır."
BİZE ULAŞIN