Enerjide devrim

06.08.2009 Perşembe

Türkiye ile Rusya, Kafkaslar-Avrupa-Ortadoğu ekseninde enerji denkleminin yeniden kurulmasını sağlayıp, barışa hizmet edecek dev projelere imza attı

Türkiye ile Rusya, bölgede enerji denkleminin yeniden kurulmasını sağlayacak, enerji güvenliği ve barışa hizmet edecek projelere imza attı. Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve nükleer santral yapımını da içeren mega projelerdeki işbirliği, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in imzaları ile perçinlendi. Tarihi ânâ İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de tanıklık etti. Törende, iki ülke arasında nükleer güç mühendisliği alanında işbirliği protokolü de Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı İgor Sechin ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından imzalandı. Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan protokollere göre, Rusya'dan doğalgaz alınmasına imkan sağlayan ve süresi 2011 yılında son bulacak olan doğalgaz alım sözleşmesinin süresinin uzatılması öngörülüyor. Aynı protokol çerçevesinde, Güney Akım Boru Hattı'nın Karadeniz'de, Türkiye'ye münhasır ekonomik bölgesinde geçmesi için gerekli araştırma çalışmaları için Rusya'ya izin verildi. Putin, Hazar Denizi ve Rusya'daki petrol üretim hacminin Samsun-Ceyhan'a da yeteceğini belirtti. Başbakan Erdoğan ise Ceyhan'ı enerji terminaline dönüştürmek istediklerini vurguladı. Her iki Başbakan da farklı projelerin birbirinin rakibi olmadığını teyit etti. Putin, "Her konuda anlaştık" derken, Erdoğan da 'enerji, ilişkilerimizin en önemli bileşeni' mesajı verdi. İki ülke arasında 8'i şirketlere ait 20 protokol imzalandı.

NE DEDİLER?
BAŞBAKAN ERDOĞAN: "Rusya ile karşılıklı anlayış, güven ile günden güne büyüyen ilişkilerimizin daha da güçlenmesi dış politikamızın öncelikli hedefleri arasındadır. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin gelişmesine memnunuz. Gerek gaz, petrol ve nükleer enerji konusunda 3 ana başlıkta projelerimizi planladık. Bundan sonraki süreçte de bu adımları zenginleştireceğiz. Protokolleri imzaladık. Bu ziyaretle TÜPRAŞ, TETAŞ, AKSA Enerji ve Çalık Holding gibi şirketlerimiz Rus ortaklarıyla 8 belge imzalamıştır. Sayın Putin'in getirdikleriyle birlikte 20 belge imzalanmıştır."

VLADİMİR PUTİN: "Büyük çaplı projeler için anlaşmaya vardık. Rusya, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nı desteklemeye karar verdi. projeyi çok cazip ve gerçekçi buluyoruz. Atom enerjisi, petrol alanında da barışçıl amaçlarla kullanılması, su ürünlerinin gıda güvenliği konusunda belgeler de imzalandı. Bugünkü görüşmelerin açık, şeffaf olmasından dolayı mutluluk duymaktayım. Projelerin hayata geçmesiyle Türkiye enerji transit merkezi haline gelecektir."

50 MİLYAR EUROLUK YATIRIM
1- MAVİ AKIM II
Maliyeti: 2.7 milyar dolar
Deniz geçişi: 380 km
Derinlik: 1600 metre

2- NABUCCO
Maliyeti: 7.9 milyar euro
Uzunluk: 3 bin 300 km
Kapasite: Yıllık 31 milyar m3

3- GÜNEY AKIM
Maliyeti: 19-24 milyar euro
Deniz Geçişi: 600 km
Kapasitesi: Yıllık 63 milyar m3

4- NÜKLEER SANTRAL
Kurulu Gücü: 4 bin 800 MW
Biteceği tarih: 2017
Maliyeti: 15 milyar dolar

5- SAMSUN-CEYHAN
Maliyeti: 1.5 milyar dolar
Uzunluk: 550 km
Kapasite: 70 milyon ton

İŞTE MEGA PROJELER
GÜNEY AKIM DOĞALGAZ BORU HATTI
Rusya, transit ülke sorunları yaşadığı Ukrayna'ya alternatif Güney Akım Boru Hattı'nı hayata geçirecek. Hattın, Türkiye'nin, Karadeniz'deki egemenlik sahasından geçmesi söz konusu.

SAMSUN-CEYHAN PETROL BORU HATTI
Rusya, Samsun- Ceyhan Boru Hattı'na, petrol vereceğine ilişkin ilk kez resmi açıklamada bulundu. Hat, Rusya'nın petrol sağlamasıyla birlikte stratejik rolünün yanı sıra ekonomik açıdan da önemli hale geldi. Türkiye, Samsun-Ceyhan hattıyla, bölgenin önemli petrol merkezi olacak.

MAVİ AKIM-2
Türkiye ile Rusya, Mavi Akım'ın ikizi, 'Mavi Akım-2' Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde mesafe kat etti. Taraflar, Karadeniz'e döşenecek boru hattı ile Rus gazının Samsun'a getirilmesinde, Samsun'dan Ceyhan'a boru hattı ile inecek gazın Akdeniz havzasında pazarlanmasında ön mutabakat sağladı.

NÜKLEERDE FİYAT İNDİRİMİ
Rusya, Mersin Akkuyu'ya kurulacak 4500 megawatt gücündeki nükleer santralde üretilecek elektriğin fiyatında da indirim yapacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın ihaleyle ilgili süreci bu ay içinde tamamlaması bekleniyor.

BATI HATTI İÇİN YENİ ANLAŞMA
BOTAŞ, Rusya'dan, Batı Hattı üzerinden 6 milyar metreküp doğalgaz alıyor. Doğalgaz alımına ilişkin anlaşma, 2011 yılının sonunda dolacak. Türkiye, anlaşmanın yenilenmesini istedi. Rusya olumlu baktı.

ŞEHİR İÇİ DOĞALGAZ DAĞITIMI
Rusya, Türkiye'de şehir içi doğalgaz dağıtım işine girecek. Bu alanda kurulacak ortaklığın, Başkent Doğalgaz A.Ş.'nin ihalesine girebileceği belirtiliyor.

20 PROTOKOL YAPILDI
İki ülke arasında 12 protokol imzalandı. İşte satır başları:
Gaz alanında işbirliği.
Petrol alanında işbirliği
Nükleer güç mühendisliği alanında işbirliği protokolü.
KEK Toplantısı protokolü.
Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımı işbirliği.
Eğitim, bilim, kültür, gençlik ve spor alanlarında İşbirliği.
Su ürünlerinin gıda güvenliği işbirliği.
Gümrük Anlaşması.
Nükleer kazaların bildirimi.
Uygunluk değerlendirme .
Dış uzayın keşfi işbirliği.
Finansal piyasalar arasında bilgi alışverii mutabakatı.
Bunların dışında iki ülke şirketleri arasında enerji alanında 8 metin de imzalandı.
BİZE ULAŞIN