Kısa... Kısa... Kısa...

07.08.2009 Cuma
4 yıl 8 ay sonra Başbakan olarak geldi
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı sıfatıyla Aralık 2004'te Türkiye'ye yaptığı ziyaretten 4 yıl 8 ay sonra günübirlik bir çalışma ziyareti için yeniden Ankara'ya geldi. Putin, Esenboğa Havaalanı'nda Vali Yardımcısı düzeyinde karşılandı. Karşılamada Ankara Vali Yardımcısı Fevzi Güneş'in yanı sıra Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski de bulundu.

Ankara havası Putin'e ceket çıkarttırdı
Saat 11.05'te özel uçağıyla Ankara'ya gelen Rusya Başbakanı Putin, uçağın merdivenlerinden indikten sonra kendilerini karşılayan protokol ile tokalaştı. Ardından sıcak nedeniyle ceketini çıkarıp makam aracına beyaz gömleği ile bindi. Putin aracına binmeden önce Esenboğa Havaalanı'ndaki basın mensuplarına el salladı. Konvoyda dublör olmaması dikkat çekti.

Geniş güvenlik önlemleri alındı
Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Ankara ziyareti dolayısıyla başkent polisi yoğun güvenlik önlemleri aldı. Önlemler kapsamında yaklaşık 2 bin polis görevlendirildi. Sabah erken saatlerden itibaren, Putin'in bulunduğu konvoyun geçişi için iki ayrı güzergah belirlendi. Güzergahta sabah saatlerinden itibaren bomba imha ekiplerince sık sık arama yapıldı. Geçişlerde yollar trafiğe kapatıldı.

Rus basını: Putin ikna edecek
Rusya Başbakanı Putin'in Türkiye ziyaretini değerlendiren Rus Vedomosti Gazetesi, 'Putin'in Ankara'ya seyahatinin Türkiye'yi Güney Akım'a katılmaya iknayı amaçladığı'nı öne sürerken, Türkiye ile görüşmelerde Rusya için 'kritik önem' taşıyan konunun, Nabucco projesi olduğu görüşlerini de yansıttı.

Protestocular gözaltına alındı
Greenpeace üyesi olduğu ifade edilen 2 kişi, Başbakanlık önünde 'Nükleere Hayır' yazılı pankart açarak eylem yaptı. Eylemciler, kısa süre sonra güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi. Bu arada İstanbul'da da Taksim'de toplanan bir grup nükleer karşıtı, protesto eyleminde bulundu.

Berlusconi: Başarı benim
İtalya Başbakanı Berlusconi Ankara'ya gelmeden önce, İtalya'dan yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Güney Akım Projesi'ne katılması 'Başbakan'ın kişisel bir başarısı' olarak nitelendirilirken, Samsun-Ceyhan Projesi mutabakatı da, Berlusconi'nin 'Yeni bir arabuluculuk başarısı' şeklinde yorumlandı.
BİZE ULAŞIN