Ramazan pidesine zam yok her yerde 1 liradan satılacak

07.08.2009 Cuma

11 ayın sultanı Ramazan'ın simgelerinden pideye bu yıl zam yok. Ramazan ayı boyunca tüm illerde pidenin kilogramı geçen yıl olduğu gibi 3-3.5, 300 gramı da 1 TL'den sunulacak

Ramazan pidesine bu yıl zam yapılmayacak. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan boyunca tüm illerde pidenin geçen yıl olduğu gibi kilogramı 3-3.5 lira arasında satılacağını belirterek, buna göre 300 gramlık pidenin 1 liradan sunulacağını söyledi. Balcı, Türkiye genelinde pidenin önceki yılla aynı fiyattan satılmasının bir ilk olacağını ifade etti. Bazı illerde 450 gramlık pidenin 1.5 liradan satılacağını kaydeden Balcı, iller arası gramaj farkından dolayı fiyat farklılıkları olsa dahi 1 kilogramlık pidenin fiyatının 3-3.5 lira arasında değişeceğini ve geçen yılla aynı fiyatta olacağını belirtti.

'EKMEKTE 3 AY DEĞİŞİM YOK'
Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına ilişkin olarak da, maliyetlerde bir değişim olmadığı takdirde önümüzdeki 3 ay boyunca fiyatlarda bir artışa gidilmeyeceğini kaydetti. Nisan'da yaptıkları toplantıda "Maliyetler değişmediği sürece 4 ay ekmeğe zam yok" dediklerini, ancak bunun "Ekmek zammı 4 ay sonra gelecek" şeklinde yansıtıldığını anlatan Balcı, "Bugünkü rakamlara göre 3 ay zam yok diyoruz" ifadesini kullandı. Bir süredir ekmeğe zam yapılmadığını, bu süre içinde hammadde fiyatlarında artış olduğunu dile getiren Balcı, bu artışları fırıncı esnafının göğüslediğini ve ekmeğe zam yapılmadığını söyledi. Balcı, Türkiye genelinde tüm odalara pide fiyatlarına ilişkin genelgeyi önceki gün gönderdiklerini sözlerine ekledi.

'FİYATLARI NOT ETTİK, ARTIRAN FİRMALARI AÇIKLARIZ'
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, yaklaşan Ramazan ayı öncesi fiyatları not ettiklerini belirterek, Ramazan'da zam yapanları marka marka, isim isim açıklayacaklarını belirtti. Dinç, bazı spekülatörlerin Ramazan ayını fırsat bilerek birçok üründe zam hazırlığında olduğunu söyledi. Halkın geleneklerini fırsat bilen spekülatörlerin Ramazan ayını dört gözle beklediklerini anlatan Mustafa Dinç, "Krizin tüm faturasının 1 ayda tüketicinin sırtından çıkarılmasına müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu Zamlara

TMO ENGELİ
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte gıdada spekülatif fiyat artışlarının gündeme geldiğini hatırlatarak, spekülatif artışlara izin verilmeyeceğini kaydetti. Açıklamada, Ofis'in faaliyet alanındaki buğday, pirinç ve mercimek gibi ürünlerde bu yıl ülke ihtiyacının tamamını karşılayacak şekilde yüksek rekolte beklendiği, dolayısıyla bu ürünlerin mamullerinde fiyat artışını gerektirecek bir durumun olmadığı vurgulandı. Açıklamada, "Spekülatif artışları engellemek için alınan tedbirlerin uygulanmasına devam ediliyor" denildi.

BU FİYATLARA DİKKAT
TMO, market ve dağıtım zincirlerine de ürün veriyor. TMO'dan ürün alanların, bunları satabileceği fiyat şöyle

Ürün Fiyat (TL)
Pirinç (kg) 2
Kırmızı iç mercimek (kg) 2
Kavrulmuş iç fındık (kg) 9.90
Fındık ezmesi (430 gr) 5
Fındık yağı (1 litre) 4.75
BİZE ULAŞIN