GAP'a 12 milyar dolarlık ek kaynak

11.08.2009 Salı

Hükümet, Kürt açılımını ekonomik yönden destekleyecek yeni bir paket için atağa kalktı. GAP’a 2012 yılına kadar 12 milyar dolar aktarılacak

Kürt açılımı için değişik toplum kesimleriyle görüş alışverişini sürdüren Hükümet, diğer yandan da açılımı 'ekonomik' yönden destekleyecek adımları da atmaya başlıyor. GAP, DAP projelerini yeni Devlet Bakanlığı çatısı altında toplayan Başbakan Tayyip Erdoğan, GAP'a bu yıl aktarılacak olan genel bütçenin yüzde 14'ü oranındaki paraya ek olarak kaynak aktarımı için düğmeye bastı. TBMM'de bugün görüşülecek 'kiralık işçi' yasası, aynı zamanda GAP'a ek kaynak aktarılmasını da sağlayacak. Yasayla, 2009 yılına özel olmak üzere, İşsizlik Fonu'nun nema gelirlerinden 4'te 3'ü bütçeye gelir kaydedilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte 2012 yılı sonuna kadar bölgeye 12 milyar dolar kaynak aktarılmış olacak.

EK DÜZENLEMELER DE VAR

Başbakanlık genelgesi ile uygulamaya konulan 2008-2012 GAP Eylem Planı ile ilgili olarak yeni bazı düzenlemeler daha yapılacak. Bu çerçevede arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme ile kapalı drenaj yapımı görevi, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'ne verildi. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nce sadece Diyarbakır'da 35 adet arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesi, 316 yerleşim biriminde toplam 693 bin 975 hektar alanda uygulamaya geçirilecek.

YER TESLİMİ BAŞLATILDI
İhaleleri tamamlanan projelerin yüklenici firmalara yer teslimi işlemleri de başlatıldı. Buna göre firmalar, sulama ve diğer tarım faaliyetleri için parsellerin uygun hale getirilmesi, tarımsal altyapının düzenlenmesi, yola ve suya cepheli hale gelmesi, yakıt maliyeti azaltılıp ürün verim artışının sağlanmasını gerçekleştirmiş olacaklar.
BİZE ULAŞIN