Nükleer ihale düğümünü elektrik fiyatı çözecek

11.08.2009 Salı

Enerji Bakanı Yıldız, Akkuyu'ya kurulacak nükleer santral ihalesi için, 'Elektrik fiyatında makul bir noktada birleşilirse olur' dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji alanında son dönemde atılan adımları dün bir basın toplantısıyla değerlendirdi, soruları yanıtladı. Yıldız, Mersin-Akkuyu'ya kurulacak 4 bin 500 megavatlık nükleer santral ihalesine ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin, çıkarları doğrultusunda ihaleyle ilgili değerlendirmenin sürdüğünü söyledi. İhalede elektrik satış fiyatının önemine dikkat çeken Yıldız, "Bu konuda makul bir noktada birleşilirse bu iş olur. Bu durumda yüzde 15, yüzde 20 ya da yüzde 25 gibi bir oranda kamu hissesi konusu gündeme gelebilir" dedi.

'SÜRE NET DEĞİL'
Bakan Taner Yıldız, BOTAŞ'ın, Rusya'dan, Batı Hattı'ndan aldığı 6 milyar metreküplük doğalgaz anlaşmasının, 2011 yılının sonunda dolacağını anımsattı. Anlaşmanın süresinin henüz netleşmediğini kaydeden Yıldız, Türkiye'nin kendi kaynakları ve diğer ülkelerle yapacağı anlaşmalar dikkate alınarak, sürenin 15 yıldan başlayıp 25 yıla kadar gidebileceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN