En kolay alışveriş pazarlarda

12.08.2009 Çarşamba

Her türlü sebze ve meyvenin yanı sıra iftariyeliklerin de satıldığı pazarlarda bu Ramazan zam beklenmiyor. Ancak, sadece domates ve salatalık gibi ürünler için fiyat artış sinyalleri geliyor...

Ramazan alışverişinin yapıldığı önemli yerlerden birisi de semt pazarları... Pazarlarda hem iftariyelikler hem de günlük tüketim için gerekli yaş meyve-sebzeyi bulmak mümkün.

ÜRÜN ÇOK, ALIM GÜCÜ AZ
Her çeşit sebze ve meyvenin yanı sıra, açık pirinç, bakliyat, peynir, zeytin gibi ürünler de pazarlarda geniş bir yer buluyor. Mevsimsel değişimlerin de etkisiyle pazarlarda bu Ramazan domates, biber, salatalık gibi bazı ürünlerde zam yapılacağı haberleri geliyor. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarları Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, Ramazan'ı fırsat bilen bir kısım esnafın zam gerekmemesine karşın her yıl fiyatlarını artırdığını belirtti. Er, "Ancak bu yıl artırmaları biraz güç. Çünkü bu yıl hem mamul çok oldu, hem de alım gücü az. Bazıları televizyonlara çıkıp, 'Şuna yüzde 20, buna yüzde 30 zam' diye konuşuyor. Bunları söyleyenler acaba hiç tarlaya gitmişler mi? Bir tarlaya baksınlar, bu yıl ne kadar bereketli; üretici bazı ürünlerini artık toplamıyor bile..." dedi.

'ÜRÜN ELLERİNDE KALIR'
Fiyat artışının belki domates ve salatalıkta olabileceğini ifade eden Er, "Çünkü bu ürünler sahurda ve iftarda sürekli tüketilir. Zam olursa da oranı yüzde 5-10 civarında olur" şeklinde konuştu. Er, diğer ürünlerde ise artış beklemediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Fiyatı artırılırsa ürün pazarcının elinde kalır, bunu da ne üretici, ne aracı, ne de tüketici ister. Yani bu yıl artış olacağını sanmıyorum. Olursa da az olur, o da pazarcıların insafına kalmış."

ET FİYATLARI TIRMANDI
Ramazan ayı arifesinde Adana'da kemiksiz etin kilosu 13 liradan 25 liraya yükseldi. Acil tedbir alınmazsa yılbaşına kadar etin kilosunun 35 liraya çıkacağı öne sürüldü. Adana Kasaplar ve Tavuk, Balık Eti Satıcıları Odası Başkanı Murat Yağmur, canlı hayvan üretimi konusunda yaşanan plansızlık ve sahipsizlik yüzünden Türkiye'de kurbanlık koyun popülasyonunun hızla tükendiğini söyledi.

'KESİLECEK HAYVAN KALMAYACAK'
Yağmur, kurbanlık koyunların azalması, fiyatların artması, satıcıların da peşin para ile büyük marketleri tercih etmesi yüzünden birkaç ay içinde 177 esnafın kepenk kapattığını, etin kilosunun 13-15 liralardan 23-25 liraya kadar yükseldiğini kaydetti. Bu hızla devam etmesi durumunda yılbaşına kadar Türkiye'de kesilecek hayvan bulunamayacağı, etin kilosunun 35 lirayı bulacağını ve ülkenin ete muhtaç duruma düşeceğini ifade eden Yağmur, dişi koyun kesiminin yasaklanması için de imza kampanyası başlattıklarını açıkladı.

PAZAR ESNAFI NE DİYOR?
"Bu yıl fiyat artışı yapmayı düşünmüyoruz. Bu fiyatlarla alım zor, artırırsak alım iyice düşer. Biz de isteriz vatandaş Ramazan'da bereketli bir sofrada yemek yesin. Ancak bize gelen ürünlerin fiyatı artarsa, biz de artış yaparız. Bazı haberlerde yüzdelik zamlar bile açıklanmış; çok şaşırıyoruz. Kim, ne zaman karar vermiş?"

Bu fiyatları not edin
İstanbul' daki semt pazarlarında satılan ürünlerden bazılarının fiyatlarını sizin için araştırdık. Bu fiyatları, Ramazan ayındaki fiyatlarla karşılaştıracağız.

Ürün çeşidi Fiyat (kg/TL)
Çizikzeytin 6-8 Gemlik zeytin 4-8.5
AztuzluEzinepeyniri 9-11 Eski kaşar 10-12
Hurma 15-20 Kiraz 2.5-4
Kayısı 3-4 Üzüm 1.5-2.5
Kavun 3-4 Portakal 4
Elma 2.5-4 Nektar 1.5-2
Mısır(10ad.) 5 Salatalık 1.5-3
Domates 1-3 Taze fasulye 1.5-2
Kırmızıbiber 2-3 Taze börülce 3-4
Havuç 1-2.5 Maydanoz (demet) 0.5
Ispanak 1.5-2 Barbunya 2.5-3.5
Beyazsoğan 1.25-2 Patates (4 kg) 5
Göbekmarul 1-1.5 Limon (5 ad.) 2
Sarımsak(demet) 1-1.5 Pancar 1.5-2
Barbunya 4-5 Taze soğan (demet) 0.5-1
Dolmalıkbiber 1-2 Sivri biber 1-2.5
Tazefındık 4-5 Kuru üzüm 6-7
Ceviziçi 20-22 Kuru kayısı 6-8
Pirinç(açık) 2.5-3 Kırmızı mercimek (açık) 3.5-4
Bulgur(açık) 2-3 Barbunya (açık) 3.5-4
Dermasonfasulye(açık) 6-8 Börülce (açık) 4-5
Fasulye(açık) 46
BİZE ULAŞIN