'28 yıldır işgal altındaki arazileri halka açıyoruz'

12.08.2009 Çarşamba

TOKİ Başkanı, Ataköy sahil şeridindeki arazilerin halka kapatılacağı yolundaki iddiaları cevapladı: Bu araziler halka kapalıydı biz açıyoruz

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gelecek hafta satış ve kiralama ihaleleri yapılacak olan ve kamuoyunda tartışılan Ataköy sahil şeridindeki arazilerin 'kiralanması ve satışıyla sahilin halka kapatılacağı' yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. "Bu araziler 28 yıldır işgal altındaydı. Hiçbir zaman halkın kullanımına açık olmadı. Orada kimlerin ne yaptığını uçan kuş bile biliyor" diyen Bayraktar, "Biz o arazileri temizlerken, Bakırköy Belediyesi bize evrak vermedi. Onların işgali varken sesi çıkmayan Bakırköy Belediyesi, şimdi biz İstanbul'a, Ataköy'e, turizme katkı sağlayacak bir proje uygulamak isterken, bunu engellemeye çalışıyor" şeklinde konuştu. Bayraktar, Ataköy'ün 1991 ve 1997'de yapılan imar planlarında 'turizm ve rekreasyon alanı' olarak belirlendiğini hatırlatarak, şu bilgiyi verdi: "Ataköy'ün en değerli arsalarından olan bu arsa, 28 yıl önce, 1981'de, 2 ayrı bölüm halinde, Yap-İşlet-Devret sözleşmeleri ile Emlak Bankası'nca özel şahıslara kiralanmıştır. 1991 ve 1997'de de Turizm Bakanlığı'nca turizm ve rekreasyon alanı olarak imar planı yapılmıştır. Kiracılar sözleşmedeki yatırımları yapmamışlardır. Bankanın sözleşmenin feshi için 1992'de açtığı davalar 16 yıl sürmüştür. Devlet, bu arsadan sağlayabileceği yüksek gelirden 28 yıl mahrum kalmış, kiracılar arsayı cüzi bir bedelle kullanmaya devam etmiştir. Bu yerlerde bazı yasa dışı işlerin yapıldığı Emniyet kayıtlarında da vardır."

'BELEDİYE ZARAR VERİYOR'

Arsanın Bakanlar Kurulu kararıyla Emlak Bankası'ndan TOKİ'ye devrinden sonra, hukuki takip sonucunda 16 yıldır süren davaların sonuçlandırılarak kiracıların tahliye edildiğini anlatan Bayraktar, şöyle konuştu: "Ataköy'de şimdi olan, belediyenin kamu malına zarar vermesidir. Oranın imar planları 1991 ve 1997'de yapıldı. TOKİ, bu planlarda hiçbir değişiklik yapmadı. Orası beton yığını idi. Betonları yıktık, sahili halka açmak için 3 yol yaptık ve sahil bandını olduğu gibi halka açıyoruz."

TARİHİ YAPILAR KORUMA ALTINDA
Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre; proje kapsamında bölgedeki tarihi yapılar ve 76 adet anıt ağaç, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na tescil ettirilerek koruma altına alındı. Bölgenin görünümü ve ekolojisini bozan fiziksel yapılar temizlendi. İskender Bahçesi, Baruthane Binası, kule gibi tarihi yapıların bulunduğu bölümler satış kapsamından çıkarıldı ve tarihi kimliği korunarak kullanılmak üzere kiralanması kararlaştırıldı.

SULUKULE PROJESİ...
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Sulukule projesiyle ilgili eleştirilere de yanıt verdi. Bayraktar, "Sulukule kültürü konusunda; gerçekten yaşatacak imkan olursa yaşatırız. Konut projesi konusunda bir değişiklik yapamayız. Ancak Romanların bölgede istihdamı için, bedesten ve kervansaray otel projesini ihale kapsamından çıkardık" dedi. Bayraktar, ayrıca toptancı hali olarak kullanılan Rami Kışlası'nın da kütüphane olacağını kaydetti.
BİZE ULAŞIN