Memur zam turunda

12.08.2009 Çarşamba

Memur sendikaları hükümet ile Cumartesi günü zam pazarlığına başlayacak Memur-Sen yüzde 11 zam isterken, KESK bin 500 lira temel ücret talep ediyor

Hükümet ve yetkili memur sendikaları, kamu çalışanlarının gelecek yılki ekonomik ve sosyal haklarını belirlemek üzere 15 Ağustos Cumartesi günü masaya oturacak. Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası uyarınca, her hizmet kolunda en fazla üyesi bulunan sendikanın katıldığı toplu görüşmelerde, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Türk Haber-Sen, Türk İmar- Sen, Türk Eğitim-Sen, Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen, Bem-Bir-Sen, Toç-Bir-Sen ve Sağlık-Sen ile KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen, memurları temsil edecek. Bu yıl en fazla üyeye sahip konfederasyon olması dolayısıyla Memur-Sen'in heyet başkanlığında yürütülecek toplu görüşmelerde, Türkiye Kamu-Sen temsilcileri de hazır bulunacak.

15 GÜN İÇİNDE BİTİRİLECEK

Toplu görüşmeler, kamu görevlileri için uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, fazla çalışma ücretleri, harcırah, ikramiye, lojman tazminatı, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, tedavi yardımı ve cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımlarıyla bu mahiyetteki diğer etkinlik ve verimlilik artırıcı yardımları kapsayacak. Yasaya göre, 15 gün içinde sonuçlanması gereken toplu görüşmelerde anlaşmaya varılması durumunda mutabakat metni imzalanarak Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Anlaşmazlık durumunda ise Uzlaştırma Kurulu devreye girecek.

SENDİKALAR NE İSTİYOR?
KESK, kamu çalışanlarına, aynı zamanda emekliler ve asgari ücretliler için de esas olmak üzere en az bin 500 lira 'temel ücret' ödenmesini istiyor. KESK'in talepleri arasında, işsizlere açlık sınırında 'yurttaşlık payı' ödenmesi, gelir vergisi oranlarının yüzde 10 azaltılması, güvencesiz istihdam biçimlerine son verilmesi de var.
Türkiye Kamu-Sen, toplu görüşme masasına ekonomik krizin etkilerini dikkate alarak, önceki yıllarda kamu çalışanlarına verilmeyen refah payı ve hayata geçirilmeyen Uzlaştırma Kurulu kararları doğrultusunda belirlediği mali taleplerle gidecek. Konfederasyon, mali haklara ilişkin talepleri görüşmeler öncesinde açıklayacak.
Memur-Sen, gelecek yıl kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 11 zam yapılmasını talep ediyor. Konfederasyon ayrıca memurlara en az 80 lira ek ödeme yapılmasını, sendika üyesi kamu görevlilerine verilen 10 liranın 28 liraya çıkarılmasını, kamu çalışanlarının dahil olduğu gelir vergisi oranlarının 5 puan indirilmesini, eğer vergi indirimi yapılmazsa kamu çalışanlarına 6 ayda bir 600 lira kriz çeki verilmesini istiyor.
BİZE ULAŞIN