Hükümet reel sektörle krizden çıkışı konuştu

13.08.2009 Perşembe

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun Konya'daki toplantısına bakanların yanında TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun başkanları katıldı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında toplandı. Konya'da düzenlenen toplantı, devlet bakanları Cevdet Yılmaz, Zafer Çağlayan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla başladı. Toplantıya ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 11 ilin valisi, büyükşehir belediye başkanları ve çok sayıda bürokrat katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'de güven ortamını sağlamlaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye'nin bir finans krizi yaşamadığını kaydeden Babacan, "Biz bu krizin kaynağı değiliz. Bizi dolaylı etkileyen kriz" dedi.

DETAYLI PROGRAM

2010, 2011 ve 2012 için detaylı bir program üzerinde çalıştıklarını kaydeden Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Orta vadeli program Türkiye'nin çıkış stratejisi olacak. Türkiye, pek çok ülkeden daha önce, krizden sonra neler yapacağını açıklayacak . 2010 geldiğinde pek çok ülke krizin sorunlarını aşmaya çalışırken, Türkiye çok daha hafif bir borç yüküyle bu krizi en hızlı şekilde atlatacak ülkelerden birisi olacak."
BİZE ULAŞIN