Ekonomik açılım devrede 300 proje hayata geçiyor

15.08.2009 Cumartesi

Hükümetin başlattığı demokratik açılımın ekonomik boyutu şekilleniyor. Güneydoğu'ya toplam 15 milyar liralık kaynak aktarılırken, 300'ün üzerinde proje de hayata geçirilecek

Hükümetin başlattığı kardeşlik projesi çerçevesinde yürütülen demokratik açılım ile ilgili siyasi görüşmeler devam ederken, konunun ekonomik boyutu da şekillenmeye başladı. Daha önce açıklanan 12 milyar liralık kaynağa ilaveten bölgeye 3 milyar liralık bir ek kaynak da ayrıldı. Böylece toplamda 15 milyar liralık kaynak ile 300'ün üzerinde proje hayata geçirilmiş olacak. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Güneydoğu bölgesi için kapsamlı bir planın uygulanacağını belirtti.

'Halkın sıkıntıları çözülecek'
Bakan Yılmaz, özel sektörün teşvik edileceğini, sadece taşa toprağa yatırım değil, insana yatırım yapılacağını belirtti. Yılmaz, şunları söyledi: "Bölgenin sorununu çözmek için kültürel ve sosyal düzenlemelerden daha önemlisi ekonomik tedbirlerdir. Son 1 yıl içerisinde muazzam yatırımlar yaptık. Bölge halkının sıkıntılarını çözecek, sulama ve tarım sektörüne yönelik önceliklerin yanısıra, eğitimden sağlığa kadar çok önemli atılımlar yaptık. KOBİ'lere yönelik destekleri de bunların arasında saymak gerekir. Son yasal düzenlemeden elde edilecek kaynağın 3 milyar lirası GAP ve DAP ve bölge yatırımları için harcanacak. Bunlar içinde ulaştırma da önemli yer tutuyor."

'Ekonomik boyut inkar edilemez'
Van'a bir ziyaret düzenleyen Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, demokratik açılımın ekonomik boyutu olduğunun inkar edilemeyeceğini söyledi. Yılmaz; Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan kalkınma ajansının kurulduğunu ifade ederek, geçmiş yıllarda da buna benzer programların uygulandığını belirtti.

Iğdır-Şırnak ve Bingöl'e havalimanı
2009 yatırım programında yer alan Bingöl, Şırnak ve Iğdır havaalanlarının altyapı ve müteferrik işleri inşaatı için ihale tarihleri belirlendi. Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Iğdır Havaalanı için 25 Ağustos, Bingöl'e yapılacak havaalanının altyapı ikmal ve müteferrik işleri inşaatı için 27 Ağustos ve Şırnak Havaalanı ihalesinde ise 9 Eylül'de ihale sürecinin başlayacağını açıkladı.
BİZE ULAŞIN