'Krizde en kötü bitiyor yeni şubeler açacağız'

15.08.2009 Cumartesi

VakıfBank ilk yarıda, yüzde 26 artışla, 595 milyon TL net kâr sağladı. Genel Müdür Karaman 'Krizin şiddetini azalttığını düşünüyoruz. Bu durum yeni şube açılışlarımıza hız verecek' dedi

VakıfBank, bu yılın ilk yarısında 595 milyon lira net kâr elde etti. VakıfBank'tan yapılan açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 26 artıran bankanın, toplam faaliyet gelirlerini yüzde 38 artışla 1 milyar 922 milyon liraya ulaştırdığı, toplam faaliyet gelirlerindeki yüksek performansta net faiz gelirlerindeki yüzde 61'lik artışın etkili olduğu belirtildi.

MEVDUAT 42 MİLYAR TL

Açıklamada, Haziran sonu itibarıyla VakıfBank'ın aktif büyüklüğünün yüzde 22 artışla 59 milyar lira, nakdi kredilerinin yüzde 13.5 artışla 32 milyar lira, toplam mevduatının ise 42 milyar lira olarak gerçekleştiği kaydedildi.

KALICI BÜYÜME...

VakıfBank Genel Müdürü Bilal Karaman, değerlendirmesinde, istikrarlı büyümelerini sürdürdüklerini ifade ederek, "Özellikle bireysel kredilerde sağladığımız yüzde 7.4'lük büyümenin kalıcı bir büyüme olacağı yönünde sinyaller alıyoruz" dedi. Bireysel kredilerdeki bu büyümeyi taksitli ihtiyaç kredileri ve konut kredileriyle sağlamalarının ayrıca memnuniyet verici olduğunu belirten Karaman, şunları kaydetti: "VakıfBank, zorlu piyasa koşullarına rağmen gerçek bankacılık faaliyetlerini sürdürmüştür. Kredilerin toplam aktiflerden aldığı pay yüzde 54 ile sektör ortalamasının üzerinde ve menkul kıymetlerin toplam aktiflerden aldığı pay da yüzde 23 ile sektör ortalamasının altındadır. Dolayısıyla kârlılıktaki artış tamamen gerçek bankacılık faaliyetlerinden kaynaklanmıştır." Karaman, global krizin şiddetinin giderek azaldığını ve en kötüsünün geride kaldığını düşündüklerini belirterek, "Bu durum, tüm sektörde olduğu gibi VakıfBank'ta da yavaşlayan yeni şube açılışlarına yeniden hız kazandırılması yönünde bizleri cesaretlendirmektedir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN