Memur en az 1.219 TL istiyor

15.08.2009 Cumartesi

Hükümet, memur sendikalarıyla toplu görüşmeye bugün oturuyor. KESK 1.500, Memur-Sen 1.360, Türkiye Kamu-Sen ise 1.219 TL taban maaş istiyor

Hükümet ile yetkili memur sendikaları, kamu çalışanlarının gelecek yılki ekonomik ve sosyal haklarını belirlemek üzere bugün masaya oturacak. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı, saat 10.00'da başlayacak. Toplu görüşmelerde Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Türk Haber- Sen, Türk İmar-Sen, Türk Eğitim- Sen, Memur-Sen'e bağlı Diyanet- Sen, Bem-Bir-Sen, Toç- Bir-Sen ve Sağlık-Sen ile KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen memurları temsil edecek. Memur- Sen, gelecek yıl kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 11 zam yapılmasını talep ediyor.

İstekleri farklı
Memur-Sen, en düşük memur maaşının bin 360 TL'ye yükseltilmesini hedefliyor. Türkiye Kamu-Sen ise, tüm kamu görevlilerinin maaşlarına 200 TL net seyyanen zam yapılmasını talep ediyor. Konfederasyonun en düşük maaş talebi bin 219 TL. KESK de kamu çalışanlarına, aynı zamanda emekliler ve asgari ücretliler için de esas olmak üzere en az bin 500 lira 'temel ücret' ödenmesini istiyor.
BİZE ULAŞIN