Toplu görüşme gergin başladı

15.08.2009 Cumartesi

Toplu görüşmelerin ilk oturumunda kendilerine söz hakkı verilmediği için sendika başkanları Devlet Bakanı Yazıcı ile tartıştı. Toplantıya verilen arada ise sendikacılar arasında itişme oldu

Toplu görüşmelerin ilk oturumu için memur sendikaları temsilcileri ve hükümet adına Devlet Bakanı Hayati Yazıcı Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya geldi. Geçmiş yıllardaki toplu görüşmelerden farklı olarak, ilk oturum başlangıcında, Bakan Yazıcı açış konuşması yaptı. Yazıcı'nın konuşmasını tamamlamasının ardından memur konfederasyonlarının başkanları söz istedi. KESK Genel Başkanı Sami Evren, 'usul' itirazında bulundu. Yazıcı'nın polemik konusu birçok konuya değindiğini savunan Evren, basına tek taraflı bilgi verildiğini söyledi. Bunun üzerine Yazıcı, toplantıya yönelik bir özette bulunduğunu ve diyaloğun önemini vurguladığı belirterek, "Kabul edip etmemek sizin takdirinizdir'' dedi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da kendilerine usul ile ilgili bir bilgi verilmediğini ifade ederek, "Toplu görüşmelere gelirken istediğimiz en azından hayırlara vesile olmasını dilemekti" diye konuştu.

Koridora taştı

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, daha sonra Bakan Yazıcı'nın konuşmasının içeriğine ilişkin itirazları olduğunu söyledi. Eleştiriler üzerine Bakan Yazıcı, konfederasyon başkanlarına görüşlerini açıklamaları için 10'ar dakika süre verdi ve böylece tartışmalar sona erdi. Sami Evren salonu terkederken; görüşmelere devam eden Memur-Sen ile Kamu- Sen arasında da tartışma yaşandı. 2 sendikanın yöneticileri arasındaki tartışma koridorlara da taşındı. Bazı yöneticiler arasında itiş-kakış oldu. Görüşmelerin ikinci turu 19 Ağustos Çarşamba günü yapılacak.

2.5 milyon memurun gözü bu masada
Toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşık 2.5 milyon kamu personelini ve ailelerini ilgilendiriyor. Bu görüşmelerden çıkacak sonuç, memurların 2010 yılında alacakları maaşlarını ve haklarını belirleyecek.

Gündem belirlendi
Toplu görüşmelerde ilk olarak gündem belirlendi. KESK, kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınmasının, tek gündem maddesi olmasını önerdi. Memur- Sen de bu konunun öncelikli gündem maddesi olmasını istedi. Türkiye Kamu- Sen ise, ilk olarak geçen yılın muhasebesinin yapılmasını talep etti. İlk gündem maddesi geçen yılki metnin değerlendirmesi oldu.
BİZE ULAŞIN