Danıştay karar verdi, bin 200 istasyon kapanacak

18.08.2009 Salı

Akaryakıt ve LPG istasyonları arasında şehir içinde 1, şehirler arasında 10 kilometre mesafe olacak. Uymayanlar kapanacak

Danıştaş 13'üncü Dairesi, petrol sektöründe bomba etkisi yaratan bir karar verdi. Daire, 1 Ocak 2005'ten sonra kurulan 1000 dolayında akaryakıt, 200 kadar Likit Petrol Gazı (LPG) istasyonunun faaliyetini durdurmasını gündeme getiren bir karar aldı. Petrol Piyasası Yasası'nın 8'inci maddesinde, Akaryakıt ve LPG istasyonları arasındaki mesafeler, şehirler arası yollarda 10 kilometre, şehir içi yollarda 1 kilometre olarak belirleniyor.

Komşu dava açtı

EPDK, 2007 yılında aldığı kritik bir (1232/3 sayılı) kararla, istasyonlarda mesafe koşulunu esnetti. Muafiyet sağladı. Bu kararla, bazı bölgelerde ve illerde, şehirler arası yollarda 10 kilometreden, şehir içi yollarda 1 kilometreden az mesafelerde istasyonlar kuruldu. Bu istasyonlar, EPDK'dan lisanslarını alarak, faaliyete başladı. Ancak yan yana kurulan akaryakıt ya da LPG istasyonları, bazı bayileri rahatsız etti. Satışları etkilenen bayiler dava açtı. Danıştay 13'üncü Dairesi, davaları görüşerek EPDK kararının yürütmesini durdurdu. Danıştay kararı sonrasında gözler EPDK'ya çevrildi. Edinilen bilgiye göre Türkiye genelinde 'masefe koşuluna' takılan 1000 akaryakıt, 200 dolayında LPG istasyonu bulunuyor. Karar çerçevesinde söz konusu istasyonların faaliyetlerinin durdurulması gündeme geliyor.
BİZE ULAŞIN