Düğünlerde 50 lira taktık altın satışı yüzde 75 düştü

18.08.2009 Salı

Altın fiyatları arttı, düğünlerde çeyreğin yerini TL aldı. Vatandaş 80 liralık çeyrek altın yerine 50 liralık banknot takınca, kuyumcuların işleri yüzde 75 oranında azaldı

Altın fiyatları son bir yılda artış trendi gösterirken, altın alım satımları düştü. Çeyrek altının 75-80 TL arasında seyrettiğini gören vatandaş, düğünlerde altın takmak yerine para takmayı tercih etti. Yaz aylarında düğünlerin etkisi ile alım satımın artmasını bekleyen esnaf, hayal kırıklığı yaşadı. Bu senenin yaz ayları ile geçtiğimiz yılın aynı dönemini kıyaslayan İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, cirolarının yüzde 50 azaldığını, alım satım miktarlarının ise yüzde 75 düştüğünü söyledi. Yıldırımtürk, altın fiyatının arttığını gören vatandaşın, düğünlerde çeyrek takmak yerine parayı tercih ettiğini belirterek, Türkiye genelindeki 40-50 bin kuyumcu esnafının kepenk kapatmamak için direndiğini anlattı.

45 liralığı seneye
İnsanları tekrar altına yönlendirmek için çeyreğin yarısının çıkarılması için Darphane'ye teklif sunduklarını da dile getiren Yıldırımtürk, "Darphane konuyu değerlendireceğini söyledi. Ancak, 40-45 TL'ye satılacak olan çeyreğin yarısının bu seneye yetişmesi zor. Önümüzdeki yıl çıkabilir" dedi. Yıldırımtürk, müşterilerden ve Anadolu esnafından çeyreğin yarısı için sürekli talep geldiğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN