Krizde satış yüzde 30 azaldı baklavacının umudu Ramazan

18.08.2009 Salı

Kriz yüzünden satışları azalan baklavacılar, Ramazan'la birlikte 5-6 kat fazla ciro bekliyor. Dernek Başkanı Mehmet Yıldırım, '1 ay nefes alacağız' yorumu yaptı

Geleneksel tatlılarımız arasında yer alan baklavayı krizde yiyemediğimizi söyleyen Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, 2008'e göre satışlarının yüzde 30 düştüğünü kaydetti. Geçen yıl Türkiye genelinde günde 500 ton üretilen baklavanın sadece 165 tonunun İstanbul'da üretildiğine dikkat çeken Yıldırım, "Bu yılki düşüşü Ramazan'da kapatmayı düşünüyoruz. Sektör Ramazan'da nefes alacak. 1 haftadır piyasa kıpırdanmaya başladı" dedi. Satışları 5 katına çıkartmayı hedeflediklerini belirten Yıldırım, tüketicilerin baklava alırken dikkatli olması gerektiğini söyledi.

TEZGAH ALTINA DİKKAT
Yıldırım, araba arkalarında satılan ürünlere güvenilmemesi gerektiğini ifade ederek, "Kalitesiz 1 kilo yerine, tadıyla yarım kilo yiyin" diye konuştu. Kaliteli bir baklavanın kilosunun 25 TL olduğuna dikkat çeken Yıldırım, tüketicinin kilosu 10 TL olan baklavaya dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

'Yunanlı sahip çıkıyor'
Geçtiğimiz yıl milli tatlımız olan baklavayı tescillemek isteyen Yunanistan'ın bunun için başvuru yaptığını belirten Mehmet Yıldırım, şöyle konuştu: "A milli tatlımızı Yunanistan, Suriye ve Lübnan kendilerinin olduğunu iddia ediyor. Biz de başvurumuzu yaptık. Bizim lezzetimiz hiç birinde yok, bunu tüm dünyaya göstereceğiz. Yunanistan daha önce de Kıbrıs'ın olan hellim peyniri için aynısını yaptı ve 15 yıl süren davada Kıbrıs'a özgü olan 'hellim'i, 'hellumi' yaparak tescilletti."
BİZE ULAŞIN