Ortaklık havuzundan daha çok su çekelim

18.08.2009 Salı

Katar Emiri Al Thani ve Cumhurbaşkanı Gül, işadamlarıyla buluştu. TOBB Başkanı, 'Türkiye'de daha fazla Katar yatırımı görmek istiyoruz' dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye'yi ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani onuruna kahvaltı verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı kahvaltıda iki ülke arasındaki ilişkilere dikkat çekildi.

2011 HEDEFİ TUTTU
Çırağan Sarayı'nda verilen kahvaltının ardından konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasında geçmişten beri köklü bir bağ olduğunu vurgulayarak, "Katar enerji fiyatlarındaki yükselişin ardından hidro karbon kaynakları ile büyük bir gelişme sağlamıştır. Türk müteahhitleri Katar'da önemli projelere imza atmıştır. Daha önce yaptığımız toplantıda 2011 yılında 1 milyar dolar ticaret hacmi olmasını hedeflemiştik ancak bu 2008 yılının sonunda gerçekleşmiştir. Yeni işbirlikleri önem kazanmıştır. Ortaklık kuyusundan daha fazla su çıkarmalıyız" dedi. Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

15 AYRI İMZA ATILDI
"
Türkiye fırsatlar ülkesidir. Bu fırsatları Katar'ın da değerlendirmesi gerekir. İşbirliğimizi güçlendirecek birçok fırsat alanı var. Türkiye'de daha fazla Katar yatırımı görmek istiyoruz. Katar'ın Türkiye'yi hizmetler sektöründe olduğu kadar, üretim alanında da kullanabileceğine inanıyoruz." Katar'ın Devlet Bakanı ve Ticaret Bakan Yardımcısı Khaled Bin Mohammed Al- Attiyah ise, "Birçok ortak payda var. Bu ziyarette 8 anlaşma, 3 protokol ve 4 mutabakat imzalandı. Var olan ilişkiler daha da gelişti. Katar'ın ciddi yatırım projeleri var. Bu projeleri Türkiye'de geliştirmek istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN