En uzun vade 60 ay faiz oranı yüzde 0.99

22.08.2009 Cumartesi

1 yıllık ev kredisinde faizleri yüzde 1'in altına indiren bankalar süreyi uzatıyor Özel bir banka, 60 ay vadede faizi 0.99'a çekti. Masrafları ise bin TL'ye sabitledi

Konut kredisi faizlerinde başlayan indirim yarışı şimdi yeni bir boyut daha kazandı. Daha önce sadece 1 yıllık vadelerde faizleri yüzde 1'in altına çeken bankalar, vadeleri uzatma hazırlığını sürdürürken; Akbank ilk atağı yaptı. İlk indirimde de öncü olan Akbank'tan sonra hemen tüm bankalar rekabetin içinde yer almıştı. Bankaların dosya masrafı adıyla aldığı ücretler değişmediği için indirilen faizler henüz vatandaşa çok yararlı olmamıştı.

DOSYA MASRAFI DA DÜŞTÜ
Akbank şimdi faiz indiriminde ikinci aşamayı da gerçekleştirdi. Banka, mortgage kredilerinde faiz oranını 60 ay vadeye kadar yüzde 0.99 olarak revize ederken, bu oran, ek komisyon olmadan, sadece bin lira sabit dosya masrafı ile veriliyor. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, faiz indirimlerinde öncülüklerine diğer bankaların da katılmasını memnuniyetle gözlemlediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Faizin hızlı düşüşü tüketicilerde karışıklık yaratmış gözüküyor. Mortgage faizimiz, ek komisyonsuz olarak 60 aya kadar yüzde 0.99, 120 aya kadar yüzde 1.09 oldu. Dosya masraflarımızda da indirim yaptık ve bin lira olarak sabitledik. Tüketicilerin dosya masraflarına bakmalarını öneriyoruz."
BİZE ULAŞIN