Sözleşmeli kadro bekliyor

22.08.2009 Cumartesi

Takvim'e konuşan Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci, sözleşmeli memurların neredeyse yarısının işten atılma korkusu yaşadığını söyledi

15Ağustos'ta başlayan toplu görüşmelerde konuşulması için her gün birçok sendikadan istek ve şikayetler açıklanıyor. Türk Sağlık Sendikası Başkanı Önder Kahveci, Takvim'e yaptığı açıklamada, sözleşmeli memurların sorunlarının tek çözümünün kadro verilmesi olduğunu söyledi.

Barış bozulmasın

Kamuda çalışan 279 bin sözleşmeli memur bulunduğuna dikkat çeken Kahveci, bu memurların toplu görüşmelerden kadro müjdesi beklediğini belirtti. Kahveci, kamuda en çok sözleşmeli memur çalıştıran kurumun ise 50 bin çalışanla Sağlık Bakanlığı olduğunu söyledi. Sözleşmeli memurların yüzde 84'ünün ailesinden ayrı yaşadığına dikkat çeken Kahveci, bu çalışanların yüzde 34'ünün ailesini 6 ayda bir gördüğünü, yüzde 45'inin ise işten atılma korkusu yaşadığını açıkladı. Tüm bu sorunların çözümünün kadro olduğunu ifade eden Kahveci, artık kamuya sözleşmeli personel alımına son verilerek, kamuda çalışma barışının bozulmaması için kadrolu istihdamın benimsenmesini istedi.

'Haftalık mesai 40 saat olsun'
Üniversite hastanelerinde çalışan personele YÖK merkezli tayin ve becayiş hakkı verilmeli.
Hastanelerde taşeron uygulaması bitmeli.
Radyoloji, radyom ve elektrikle tedavi birimlerinde denetimler yapılmalı.
Sağlık personelinin haftalık mesai saati 40 saate düşürülmeli.
Sağlık personelinin mesleki risklere karşı fiili hizmet zammından faydalanabilmesi sağlanmalı.
Nöbet ücretleri günün koşullarına uygun hale getirilmeli.

Memurdan gelen mesajlar
Gardiyanlara verilen yıpranma hakkı iptal oldu. Yeniden bu hak verilmeli. Maaşlarımız polisle eşitlenmeli. Gardiyanlar Adalet Bakanlığı'ndan alınıp İçişleri Bakanlığı'na bağlanmalı.
4-c'liler ile lütfen ilgilenilsin. Halimiz çok kötü, umudumuz yok. Sesimizi duyuracak Takvim'den başka bir yer yok. Sesimizi duyun artık.
Maaşlarımızın refah düzeyinde olabilmesini ve eşit maaşın olmasını istiyoruz. Toplu ulaşımın ücretsiz olmasını, uçak ve şehirlerarası taşımacılığın da indirimli olmasını istiyoruz.
Silahlı kuvvetlerdeki memurların rütbeleri hariç, diğer personelle farkı yoktur. Hatta aynı cezalara tabidirler. Ama yıpranma, sosyal tesis faydalanması yok. Bunların eşitlenmesini istiyoruz.
Bizim maaş artışlarımızın enflasyonla değil, günün şartlarına uygun olarak alım gücüne göre ayarlanmasını talep ediyoruz.

'Sorumluluklar 5 yıllık olsun'
TÜRK İMAR-SEN:
Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlükleri'nde, memurların sorumlulukları 5 yıl ile sınırlandırılmalı.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile bağlı birimlerde harcırahlar günün şartlarına göre yeniden belirlenmeli.
Teknik personel ihtiyacı duyulduğunda, dışarıdan kendi imkanlarıyla bir üst eğitim alan çalışanlar teşvik edilmeli.
Çalışırken her türlü imza yetkisi olan teknikerlerin emekli olduktan sonra kaldırılan yetkileri iade edilmeli. Bakanlık seminer ve toplantıları için Ankara'ya gelen çalışanların konaklaması için sosyal tesis, misafirhane temini sağlanmalı.

'Kameralı takip yapılmamalı'
BEM-BİR-SEN:
Yerel Yönetimler Bakanlığı bir an önce kurulmalı. İtfaiye ve zabıta memurları ile diğer bazı kadrolarda yaşanan kademe-derece ilerlemesindeki kısıtlamalar kaldırılmalı.
Belediye çalışanlarının aylıkları zamanında ödenmeli.
Parmak izi alınması veya retina taraması tespitleriyle yapılan kurum giriş ve çıkışları ile özellikle çalışma odalarında kameralı takibe son verilmeli.
Zabıta ve itfaiye çalışanlarının iş riski ve çalışma koşulları gereği özel hizmet tazminatı ödenmeli.
Avrupa Birliği süreci ile ilgili memurlara yönelik eğitim çalışmaları yapılmalı.

'Antrenörlerin giyim sorunu var'
TÜRK BÜRO-SEN:
Fiilen kaloriferci, arşiv memuru, ambar memuru ve benzeri görevlerde çalışan personele kimyasal atıkla yüz yüze olmaları nedeniyle yoğurt, süt verilmeli.
Verimliliğin artırılması için kurumlarda psikolog tabip görevlendirilmeli.
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde uzun süredir giyim yardımı yapılmayan spor antrenörlerinin giyim mağduriyeti giderilmeli.
Adli sicilde çalışan personele, çıkarılan sabıka kayıtları karşılığı yüzde 5'lik pay yeniden ödenmeli.
Tüm adliye saraylarında güvenlik kamera sistemi kurulmalı ve güvenlik tedbirleri artırılmalı.

KİM, NE DEDİ?
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız: Kamu çalışanlarına grev ve toplu sözleşme hakkı verilmesi konusunda taviz vermeyeceğiz. Bu konuda yasal zeminin olgunlaştırılması konusunda engellerin kaldırılması şart.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Toplu görüşme düzeni çalışanların haklarını korumak için yeterli değil. Masada değil, yasada sorun var. Bu çözülürse, tüm sorunlar çözülecektir.
BİZE ULAŞIN