Öğretmenler geçinemiyor

23.08.2009 Pazar

'Garanti' iş kapısı olarak görülen öğretmenlik, artık ek işsiz geçindirmiyor Bu saygın meslekte yaşanan sorunlar zinciri, ilk atama kurası ile başlıyor...

En eski ve saygın mesleklerden olan öğretmenlik şimdilerde 2'nci meslek olarak görülüyor ya da öğretmenler ek iş arıyor. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerin sorunları, henüz mesleğe ilk adımını atacağı günde, adının Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin görev yerlerini belirleyen atama kurasında çıkmaması ile başlıyor. Atanamayan öğretmenler, bir sonraki kuraya kadar başka bir işte çalışmak için arayışa giriyor. Adaylar bu süreyi değerlendirmek için, yine KPSS puanına göre sözleşmeli öğretmenlik, ek ders ücreti karşılığında yapılan vekil öğretmenlik, ücretlerini okul aile birliklerinin karşıladığı ücretli öğretmenlik, dershane öğretmenliği gibi alternatifleri değerlendiriyor. Mesleğini yapabilmek adına tercih edilen sözleşmeli ya da ücretli çalışan öğretmenler, hem kadrolu olan meslektaşlarının altında bir ücretle hem de onların sahip olduğu hiçbir özlük hakkı olmadan kadrolu arkadaşlarıyla aynı görevi yapıyor. Ayrıca, tayin, becayiş, maaş zammı, eş, çocuk ve doğum yardımı gibi olanaklardan da yararlanamıyor.

BAKAN KADRO SÖZÜ VERDİ
Öğretmenlerin sorunlarıyla yakından ilgilenen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, göreve gelir gelmez, sözleşmeli öğretmenlere kadro sözü verdi. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan sözleşmeli öğretmenler için kadro çalışmaları başlatıldı. Ancak bu öğretmenlerin kadrolarına ne zaman kavuşacağı ile ilgili henüz bir tarih yok. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Başkanı Zübeyde Kılıç, Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikaları arasında devam eden toplu görüşmelerde çalışma yaşamı ile ilgili bir iyileşme olmadığına dikkat çekti. Kamu çalışanlarının haklarının toplu görüşme masalarında törpülendiğini belirten Kılıç, yeni hakların da gündeme gelmediğini söyledi. Kılıç, görüşmelerde anlaşmaya varılmazsa sonbaharda eylem yapacaklarını kaydetti.
BİZE ULAŞIN