'85 yaşında delikanlıyız'

25.08.2009 Salı

İş Bankası'nın 85. yılını değerlendiren Özince: Daha emekleme döneminde olduğumuzu düşünüyorum

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankası'nın 85'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 85 yıllık geçmişleri ile henüz çok genç olduklarını söyledi. Özince, krizden kayıtdışına, hedeflerinden demokratik açılıma ilişkin bir çok konudaki görüşlerini şöyle anlattı...

KRİZİN ATEŞLİ SAFHASI GEÇTİ

Küresel krizin 'en ateşli' safhası geçildi. Ancak krizin yorgunluğu daha sürecek.
Tsunamiler olduğunda derin denizler sadece dalgalanıyor. Sığ koylar, sel felaketiyle karşılaşıyor. O nedenle Türkiye'nin çok dikkatli olması gerekiyor. Ne (krizden az etkilendik), ne (etkilenmedik) dememiz bize yetiyor. (Sen krizde ne yaptın?) diye sorduklarında (krizde şu fırsatı değerlendirdim) diyebilen kazanacak.
Hasta olmamak marifet değil. İnsan limitleri zorlanıyor. Türkiye'nin 'ben iyiyim' demesi marifet değil. 'Benden başarılı ekonomiler var. Ben nasıl onları geçerim' demesi lazım.
2010 ve sonrasında Türkiye'nin tekrar pozitif gelişmeye ve büyüme hızının yükselmeye başlayacağını ümit ediyorum.
Ekonomik gündem bir türlü siyasetin önüne geçemiyor. Keşke Türkiye sosyal ve siyasi konularını tamamıyla çözse de, yönünü ekonomiye döndürmüş olsa.

KÂRLI YERDE DE, KARLI YERDE DE

İş Bankası olarak ana prensibimiz Türkiye'nin her yerinde iş yapmak. Kârlı yerde de, karlı yerde de... Bazı rakiplerimizin, daha seçici oldukları için, bizden daha çok kâr elde ettiklerini gördüğümüzde, biraz hayıflanıyoruz.
Yatırımlarımız devam ediyor. 2011'de bin 300 şubeye ulaşacağız.
Bizim teröre maruz kalan bölgelerde kılımıza halel gelmedi. O kadar yıldır araçlarımız para taşıdı, neredeyse hiçbir vukuat olmadı. Hatta o yörede yaşanan olaylarda şubelerimiz zarar gördü, ama bir tek lira kaybolmadı.

KAYITDIŞININ KÖKÜ KAZINSIN
Ersin Özince, bütün çalışma hayatını bordrolu geçirmiş bir vatandaş olarak, vergi adaletsizliğine son derece tahammülsüz baktığını söyledi. Vergi adaletinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Özince, "Özellikle genç vatandaşların ülkeye olan yaklaşımı, saygısı açısından bu şart. Yeni nesiller bir vergi ahlakı kaygısıyla yetişiyorlar. Kayıtdışı olayının da artık kökünü kazımalıyız" diye konuştu. Özince, öte yandan, reyting şirketlerinin değerlendirmelerini önemli bulmadığını belirterek, "Örneğin benim bankama kim ne reyting verirse versin, vatandaş zaten reytingini vermiş. Bizim notumuzu mevduat müşterimiz tayin ediyor. İtibarımız belli" dedi.
BİZE ULAŞIN