Barış için son 10 gün

26.08.2009 Çarşamba

Kart borçlarını 36 aya kadar yapılandırma imkanı getiren düzenlemede başvurular 4 Eylül'de bitiyor. Henüz başvurmadıysanız fırsatı kaçırmayın

Gecikmiş ya da hacizlik duruma gelmiş kart borçlarını yeniden yapılandıran ve ödenebilir duruma getiren 5915 sayılı kanun ile ilgili işlemler devam ediyor. Binlerce borçlu vatandaş yasadan yararlanarak borçlarını çok düşük faizlerle 36 aya kadar vadelendiriyor. Bu yasadan yararlanmak için başvurular 4 Eylül'de bitecek.

BKM: 4 EYLÜL SON GÜN

Henüz başvurmayanların acele etmeleri gerekiyor. Yasadan yararlanırken öncelikle temerrüte düşülen tarihteki ana para borcu esas alınıyor ve buna Merkez Bankası'nın belirlediği katsaylar ekleniyor. Ortaya çıkan rakam da çok düşük faizlerle 36 aya kadar taksite bölünebiliyor. Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) yapılan açıklamada, kart hamillerinin, borcunu düşük faizle taksitlendirerek ödeyebileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, vadeli ödemelerde ilk taksitin peşin ödenmesi ve ödeme planının imzalanmasını takiben icra işlemlerinin duracağı hatırlatıldı.

BUNLARA DİKKAT!
Yasadan yararlanmak için öncelikle 31 Mayıs 2009 tarihinden önce temerrüte düşmüş, ya da icralık olmuş veya takibe uğramış durumda olmanız gerekiyor.
Kartınızı aldığınız banka ya da avukat veya varlık yönetim şirketine 4 Eylül'e kadar yazılı olarak başvurmanız şart.
Burada yapacağınız protokol ile aylık ödemeleriniz sabitlenecek. Eğer 3 ay ödeme yapmazsanız, borcunuz eski haline gelecek.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ
.... Bankası'na Bankanıza ... nolu kredi kartı borcum bulunmaktadır. 5915 Sayılı Yasa ile 5464 Sayılı yasaya eklenen geçici 5. madde kapsamında borcumu ... aylık taksitler halinde ödemek şartıyla yapılandırmak istiyorum. Adı soyadı imza..

FAİZLER NASIL?
30 gün içinde borcun tamamını öderseniz faiz alınmyor. 6 aylık vade için 1.04, 12 aylık vade için 1.08, 24 aylık vade için 1.18 ve 36 aylık vade için 1.26 katsayıları ile çarpılıyor.
BİZE ULAŞIN