Maaş umudu bugüne kaldı

26.08.2009 Çarşamba

Memurun büyük bir coşkuyla beklediği zam bugün konuşulacak. Kamu İşveren Kurulu'nun yüzde 2.3'lük bir artış sunması bekleniyor

Dün konuşulması beklenen memur zammı bugüne kaldı. Hükümet, memurlara gelecek yıl için yapacağı zam teklifini konfederasyon başkanları ile saat 14.00'te Başbakanlık Merkez Bina'da görüşecek. 5'inci turun devamı niteliğinde olacak toplantıda sendikaların beklentisi; enflasyonun üzerinde bir zam oranı. Ancak hükümetin vermesi beklenen zam oranı ise yüzde 2.3. Yaklaşık 2.5 milyon memuru ilgilendiren toplantı sonuçları için herkesin gözü saatlerinde.

'ENFLASYONUN ALTINDA BİR TEKLİF SAĞLIKLI OLMAZ'
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Bürokratlardan 2010 yılına ilişkin herhangi bir hazırlık yok. Zammı yaklaşık 2 aydır konuşuyoruz, maalesef teklif yok. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, bugün saat 14.00'teki toplantıya, talepleri gözden geçirip hazırlık yaparak geleceğini düşünüyorum. Hükümetin getireceği teklif konusunda bir tahminim yok, ancak 2010 yılı enflasyon hedefinin altındaki bir rakam, sağlıklı, geleceği gören bir rakam olamaz.

'YÜZDE 2.3'LÜK ZAM TEKLİF EDEBİLİRLER'
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız: Dünkü toplantıda hükümetten mali ve sosyal haklarla ilgili herhangi bir teklif alamadık. Toplantıda 'dedi bağa, dedim ona' politikasıyla birbirimize diyeceklerimizi söyledik. Kamu çalışanlarının beklentilerine cevap verecek bir teklif alamadık. Teklifin bugünkü toplantıda dile getirilmesini umut ediyoruz. Bakan Hayati Yazıcı, "Abartılı rakamlarla çalışanları beklentiye sokmayın" ifadesi kullanmıştır. Kamu İşveren Kurulu'nun yüzde 2.3'lük bir artışı dile getireceğini tahmin ediyoruz.

MEMURLARDAN GELEN MESAJLAR
4/C'liyim ve atanamadım. Nişanlıydım ve buyüzden evlenemedim. Kadro yüzünden eşimden oldum. Artık kadro istiyorum.
Maaşlarımız, normal yaşam standardında olsa yeter. Şu anda hangi çocuğumu üniversiteye göndersem diye düşünüyorum.
Boşandım. Eski eşim için gitmiştim o şehre ve tayin istedim. Ancak 2 yıldır bekliyorum, bir türlü olmuyor. Burası küçük bir yer ve burada olmak sürekli onu ve yeni eşini görmek psikolojimi bozuyor.
4/C'lileri duyun. Çözüm bulun bize artık, harap haldeyiz. Sesimizi en iyi TAKVİM duyuruyor.
Kadromu yapacaklar mı, yapmayacaklar mı bari bunu öğrenebilsek. İnanın çok sinir bozucu bir durumdur bu. Çünkü, aynı eğitime sahip olduğunuz, hatta bazılarından daha eğitimli olduğunuz halde sizi kadrolarıyla ezerler.
Neden hep ticaret yapanlar zengin oluyor ya da insanca yaşayabiliyor. Bizim suçumuz memur olmak mı? Devlet için çalışmak mı? Biz de maaşlarda adalet istiyoruz. Duyun sesimizi.
BİZE ULAŞIN