Akaryakıtta tavan fiyat kalktı vatandaşı zam korkusu sardı

Perşembe 28.08.2009

EPDK, akaryakıtta 2 ay boyunca uygulamada olan 'tavan fiyat'a son verdi. Gözler bugünden itibaren pompalara çevrilecek. Vatandaşlar uygulamanın bitmesiyle zamların sıralanmasından endişe ediyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıtta tavan fiyat uygulamasını sona erdirdi. EPDK'dan yapılan açıklamada, Petrol Piyasası Yasası hükümleri çerçevesinde 27 Haziran'dan geçerli olmak üzere 2 aylık süre için akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının başlatıldığı anımsatıldı. Bu süre içinde akaryakıt satış fiyatlarının, dünya petrol piyasalarında oluşan ürün fiyatları ile döviz kuru ve vergiler gibi unsurlardaki değişimlere göre belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: "Kurumumuzca başlatılan tavan fiyat uygulaması ile dağıtıcı ve bayi payları, litrede yaklaşık olarak 42 kuruştan 25 kuruşa indirim sağlanarak sınırlandırılmıştır. Tavan fiyat uygulaması sonucunda, gelinen aşamada, kanunun öngördüğü en yakın erişilebilir serbest piyasa fiyatlarının oluşumu ile ülkemiz piyasasındaki fiyat oluşumu aynı seviyelerde gerçekleşmekte olup, uygulamaya yönelik 2 aylık kanuni süre sona ermiş bulunmaktadır."

Artış bekleniyor

Açıklamada, Kurum'un, piyasada fiyat oluşumlarını titizlikle izleyeceği, rafineri, dağıtıcı ve bayi paylarının en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu ile uyumluluk göstermesi hususunu kararlılıkla yakından takip edeceği belirtildi. EPDK'nın tavan fiyatı kaldırmasının ardından gözler pompalara çevrilecek. Uygulama sonrasında akaryakıt fiyatlarının artması bekleniyor. Tavan fiyat uygulaması döneminde 'zarar' ettiklerini öne süren bayilerin, akaryakıttaki bayi paylarını artırması pompada fiyat artışını gündeme getirecek.

Yıldız: Kararı izleyeceğiz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tavan fiyat uygulamasının sona ermesine ilişkin olarak, "Herkes kendi üzerine düşeni yaptığı müddetçe bu tür uygulamalara, bu tür düzenlemelere, bu tür denetlemelere de gerek kalmayacaktır" dedi. Bakan Yıldız, bu konuda şunları kaydetti: "Ben tarafların bu konuda kendilerine gerekli payı çıkarttığı kanaatindeyim. O açıdan hep beraber kararı izleyeceğiz."
BİZE ULAŞIN