İftar sofralarından çorba ve makarna eksik olmuyor...

27.08.2009 Perşembe

Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Tütüncü, Ramazan döneminde gıda sektörünün hareketlendiğini belirtip, 'Çorba tüketimi 2 katına çıkarken, makarna tüketimi % 27 artıyor' dedi

Ramazan döneminde gıda sektörü de canlanıyor. Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ramazan ayının öncesi ve Ramazan ayının, gıda sektörü için çok hareketli geçtiğini söyledi. Ramazan döneminde sofraların daha da zenginleştiğini belirten Tütüncü, yapılan pazar araştırmalarının bu dönemde çorba tüketiminin yaklaşık 2 katına çıktığını ortaya koyduğunu kaydetti. Araştırmaların tüketicilerin ortalama haftanın 6 günü çorba içtiklerini ve oruç tutanlar arasında makarna-pirinç tüketiminin yüzde 27 arttığını gösterdiğini ifade eden Tütüncü, şöyle konuştu:

Sütlü ürüne ilgi var
"Ramazan, süt ve sütlü ürünlerin tüketiminin de artış gösterdiği bir dönem. Süt ve sütlü ürünler pazarının Ramazan ayında bir önceki aya göre tonaj olarak yüzde 8, ciro olarak yüzde 10 arttığı gözlemleniyor. Tonaj ve ciroda en çok artış gösteren kategoriler ise süt, hazır puding, tereyağı ve sürülebilir peynir. İçecek sektörü de hareketlenmeden payını alıyor. 2008 yılı Ramazan ayında 162 milyon litresi kola olmak üzere 243 milyon litre gazlı içecek ve 53 milyon litre meyve suyu tüketildi. Ciro olarak Ramazan öncesi döneme göre gıdada yüzde 4, alkolsüz içecekte yüzde 10 artış olmuştur." Tütüncü, Ramazan döneminde pazarın canlanmasına özel kampanyaların da büyük katkı sağladığını vurgulayarak, grup markalarının her Ramazan olduğu gibi bu yıl da farklı ürünler ve kampanyalar hazırladığını söyledi.

Çorba sayısı 26'ya ulaştı
Bizim Mutfak ürünleri hakkında da bilgi veren Tütüncü, şunları kaydetti: "Bizim Mutfak, Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesini göz önüne alarak soğuk çorbayı tüketicilere sundu. Soğuk ayran aşı ve soğuk kesme çorbalarının da eklenmesiyle Bizim Mutfak'ın yöresel/ geleneksel çorba kategorisindeki ürün çeşidi 12, toplam çorba sayısı ise 26 gibi oldukça yüksek bir sayıya ulaştı. Soğuk ayran aşı çorbası pazarda tahminimizin üzerinde bir beğenin topladı."

1 milyon CD hediye ediyor
Grup markaları tarafından uygulamaya konan kampanyalar hakkında bilgi veren Mehmet Tütüncü, Cola Turka'nın bu yıl Ramazan hediyesi olarak yeni bir projeye imza attığını kaydederek, "Cola Turka ve Avrupa Müzik ortak çalışmasıyla kurulan Alaturka grubunun 'Direklerarası Ramazan Şarkıları' albümü, tüm süpermarketlerden 2 adet 2.5 litre Cola Turka alan herkese hediye edilecek. Bu CD'den 1 milyon adedin üzerinde baskı yaptık. CD aynı zamanda müzik marketlerde de satışa sunulmuş durumda. Türkiye'de en çok dinlenen ve satan albümlerden biri olacağını düşünüyoruz" dedi. Albümün içeriğine kendisinin de katkı yaptığını belirten Tütüncü, albümde, çok sevilen eserlerin yer aldığını söyledi.
BİZE ULAŞIN