Teminatı reddedildi haciz işlemi başladı

13.10.2009 Salı

Doğan Grubu'nun 4.8 milyar liralık vergi cezası için verdiği teminat kabul edilmedi. Maliye kararı Doğan'ın Nakkaştepe'deki binasında bildirdi. Ardından ihtiyati haciz uygulandı

Doğan Grubu, 4.8 milyar liralık vergi borcu nedeni ile ihtiyati haciz kıskacına girdi. Doğan Grubu'nun cezaya karşılık verdiği teminat, vergi daireleri tarafından kabul edilmedi. Bu karar Gruba da bildirildi. Doğan Yayın Holding de dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri AŞ hisselerine ihtiyati haciz uygulandığını duyurdu.

Maliye ne diyor?

Maliye yetkilileri, Doğan Yayın Holding hakkında düzenlenen ilk vergi raporu nedeni ile kesilen 914 milyon liralık cezanın ardından da "geçerli teminat" sorunu yaşandığını, aynı durumun toplamı 4.8 milyar lirayı bulan son cezalar için de geçerli olduğunu belirtti. Vergi dairelerinin, teminata esas değer olarak sunulan şirket hisselerini yasa gereği kabul etmediğini ifade eden yetkililer, "Bu durumu Doğan Grubu'na da bildirdik. Şimdi onların pozisyonunu yeniden gözden geçirmesini bekliyoruz" dediler.

Teminat ne idi?

Grup, Doğan TV Holding AŞ ile dolaylı ve bağlı ortaklıklar D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım AŞ, Doğan Prodüksiyon Hizmetleri AŞ'nin ayrı ayrı aktiflerinde kayıtlı D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri AŞ hisselerini vergi inceleme raporlarında hesaplanan vergi aslı ve ceza ihbarnamelerine esas teşkil eden değerler üzerinden teminat olarak göstermişti. Ayrıca 3. kişilere ait 44 ayrı taşınmaz ile Alp Görsel AŞ tarafından 2 milyon 693 bin 114 lira tutarındaki banka teminat mektubu vermişti.

Doğan açıklama yaptı
Doğan Grubu tarafından Kamuoyunu Aydınlatma Platformu (KAP)'na yapılan açıklamada "Bugün Borsanız 2. Seansının kapanışının ardından, ilgili Vergi Dairelerinin, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş., Doğan Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri A.Ş. hisselerinin tamamı üzerinde ihtiyati haciz işlemi tesis ettikleri ve söz konusu hisselerin, konuya ilişkin "Vergi İnceleme Raporları" nda Gelirler Kontrolörleri tarafından hesaplanan ve vergi aslı ve ceza ihbarnamelerine esas teşkil eden değerler üzerinden ihtiyati haciz işlemine tabi tutulduğu öğrenilmiştir" denildi.
BİZE ULAŞIN