Dizayn, mobil üretimle yerinde hizmet veriyor

13.10.2009 Salı

Dizayn Grup, kendi geliştirdiği mobil üretimle fabrikayı hizmet vereceği bölgeye taşıyor. Böylece lojistik maliyeti % 1'e düşüyor

Türkiye'nin en önemli boru üreticileri arasında yer alan Dizayn Grup, Sinop'ta kurduğu mobil üretim tesisi ile hidro elektrik santrallerin (HES) lojistik maliyetlerini yüzde 1- 2'lere kadar azalttı. Grup, bu sistemle HES pazarından 50-60 milyon TL gelir elde etmeyi planlıyor.

2 MİLYON EURO

Sinop Erfelek HES projesinde ilk örneği kurulan mobil tesisin tanıtım toplantısında konuşan Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, 7 yıllık Ar- Ge çalışmasının sonunda hayata geçirdikleri mobil üretim tesisi için 2 milyon euro yatırım yaptıklarını belirterek, "Bu sistemde borular yerinde üretiliyor. Böylece nakliye maliyetlerini yüzde 1-2'lere çekiyoruz" dedi. 400 metrekarelik alan üzerinde kurulan bu tesisle yıllık 10 milyon euroluk boru üretimi yapılabileceğini kaydeden Mirmahmutoğulları, "Eski sitemde böyle bir üretim için en az 2 bin 500 metrekarelik alan ve en az 10 milyon euroluk yatırım gerekiyor. Biz bu sistem ile 2 milyon euroya bunu yapabiliyoruz" diye konuştu.

8 MEGAVAT ELEKTRİK

Yeni tesisin 8 megavat elektrik üretilebildiğini söyleyen Mirmahmutoğulları, bu şekilde Sinop'un elektrik ihtiyacının çok rahat karşılanabileceğini ifade etti. Sinop'taki Erfelek projesine gerekli boruların ancak bin 200 kamyon ile taşınabildiğini anlatan Mirmahmutoğulları, yerinde üretim yaparak bu sayıyı 40'a kadar düşürdüklerini kaydederek, şöyle konuştu: "Biz neredeyse nakliye fiyatına tüm tesisi bitirip teslim ediyoruz."

'50 YIL GARANTİ VERİYORUZ'

Yeni sistemle üretilen boruların yüzde 100 sızdırmazlık özelliği taşıdığını aktaran Mirmahmutoğulları, borulara 50 yıl garanti süresi verdiklerini söyledi. Mirmahmutoğulları, "Polietilen malzemeden yapılan borular ile 2 ayda biten bir iş, beton boru ile 6 ayda ancak biter" diye konuştu

'HES'LERİN % 70'İNİ ALACAĞIZ'
Mobil taşıma sistemi ile HES projelerinin yüzde 70 ile 80'ini almayı hedeflediklerini dile getiren Mirmahmutoğulları, şunları söyledi: "Teklif verip de kazanmadığımız proje yok. 70 milyon TL'lik Türkiye HES pazarının 50-60 milyon TL'sini almayı planlıyoruz."
BİZE ULAŞIN