Maliyet arttı, şeker ve çikolatanın tadı kaçtı

14.10.2009 Çarşamba

Kakao, şeker ve fındık fiyatları yükseldi; şekerli mamül sektörü zora girdi Hammadde fiyatlarındaki bu artış tüketiciye zam olarak yansıyabilir...

Şekerli mamül sektöründe şeker, kakao ve fındık gibi hammaddelerin fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. Şekerli Mamül Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Başkanı Şemsi Kopuz, şeker fiyatlarının dünya fiyatlarının 2-3 misli fazla oluşunun sektörün rekabet edebilirliğine ciddi zarar verdiğini, yüksek maliyetler nedeniyle düşük seyreden kişi başı tüketimin de sektörün büyümesini yavaşlattığını belirterek, "Ülkemizde şeker fiyatlarının AB ile eşit seviyesine gelmesi halinde bugün 665 milyon dolar olan ihracatımız 1.5- 2 milyar dolarlarda seyredecek" dedi.

NELER YAŞANDI?
Şekerli mamül sektörünün ana hammaddesi olan kakao, son 20 yılın en yüksek fiyatını gördü. İthalata bağımlı olduğumuz kakao, 2008'in başından bu yana neredeyse yüzde 90'lık bir artış yaşadı. Şu an 3.390 dolar/ ton olan kakao fiyatının seyrine ilişkin tahminler de pek iç açıcı değil. Uzmanlar, üretimin düşük olacağının ve bunun yine fiyatlara yansıyacağının sinyallerini veriyor. Dünya borsaları ve AB ülkelerinde 500-550 dolar/ton olan şeker fiyatı ise Türkiye'de 1.150-1.400 dolar/ton civarında. Fındık fiyatları da dalgalı seyir izleyerek yükselmeye devam ediyor. Fiyatların bu şekilde yükselmesi, 'şekerli mamül' denilince ilk akla gelen şeker ve çikolata kategorisine nasıl yansımaları olacağını merak konusu yaptı. Şemsi Kopuz, açıklamasında, "Fiyatlar böyle gittiği sürece kâr edebilirlik, rekabet edebilirlik bir yana üretim maliyetlerimizi bile karşılayamaz hale geleceğiz" görüşünü dile getirdi. Dünya pazarında şekerli mamül sektörünün lideri olan çikolatada kişi başına yıllık tüketim oranının AB ülkelerinde 10 kg, Türkiye'de ise 2 kg olduğunu kaydeden Kopuz, aradaki bu farkın alım gücünden kaynaklandığını belirterek, şöyle konuştu:

TATLI SEVERİZ AMA...
"Biz tatlı, çikolata, şeker seven insanlarız. Hammadde fiyatlarının yükselmesi kişi başına tüketimin artmasını da önlüyor. Hammadde fiyatları AB düzeyinde olsa sektörümüz daha rekabetçi hale gelir." Kopuz, sektörün 665 milyon dolarlık ihracat pazarına sahip olduğuna değinirken, "Ülkemizde şeker fiyatlarının AB ile eşit seviyeye gelmesi halinde 665 milyon dolar olan ihracat 1.5-2 milyar dolarlarda seyredecek" dedi.
BİZE ULAŞIN