'Kurbanlık fiyatı artmaz'

15.10.2009 Perşembe

Yeterli sayıda kurbanlık olduğunu, bayramda fiyatların yükselmeyeceğini belirten Tarım Bakanı Eker, uyardı: Kimse spekülasyon yapıp kurban fiyatlarını artırmaya çalışmasın

Kırmızı et fiyatlarındaki astronomik artış, Tarım Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Birkaç aydır et fiyatlarındaki tırmanışı gözleyen bakanlık, bu ay yaşanan ekstra artışla birlikte, sektörde spekülasyon yapanları ve bunun nedenlerini tespit için çalışma başlattı.

Sayı yeterli
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, yaklaşan Kurban Bayramı'nı dikkate alarak, spekülasyona izin vermeyeceklerini duyurdu. Eker, şu anda beside 2.5 milyon büyükbaş, 5 milyondan fazla da küçükbaş hayvan olduğunu ifade ederek, "Bunlar, kurban için yetecek rakamlar. Kurbanlık fiyatlarında artış olmayacak. Kimse, spekülasyon yapıp kurban fiyatlarını yükseltmeye çalışmasın" dedi. Sadece kuzu eti fiyatlarına bir yükselme olduğuna dikkat çeken Eker, önümüzdeki günlerde sektör temsilcileri ile konuyu masaya yatıracağını kaydetti.

4 taksitle kurban bağışı
Türk Kızılay'ı yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde 'kurban bağışı' kampanyası düzenliyor. 275 TL olarak belirlenen kurban bedeli kredi kartına 4 taksitle alınabilecek. Kampanyanın detaylarını açıklayan Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Tekin Küçükali, şunları söyledi: "Fukara adına, yoksul adına et tüketim eksikliğinin giderilmesi çok önemlidir. O nedenle bu proje çok büyük önem kazanıyor."

BİZE ULAŞIN